Výskyt jemenských žoldnéřů na Ukrajině podle deníku ukazuje, jak konflikt postupně stále více nasává vojáky z ciziny, protože ruské ztráty rostou a Kreml se snaží vyhnout nepopulární mobilizaci.
Televize Al-Masíra provozovaná povstalci informovala o amerických a britských úderech v jemenském hlavním městě Saná a dalších oblastech. Húsíové ovládají většinu západního pobřeží Jemenu.
„Pro Rusko je kdekoli jakýkoli konflikt dobrou zprávou, neboť odvádí pozornost světa od Ukrajiny,“ řekl Alexander Gabujev, ředitel berlínského think tanku Carnegie Russia Eurasia Center.
V Latakíji u Středozemního moře po úderech hořelo. Izraelské letectvo útočí na spojence Íránu v sousedních zemích už dlouho. USA útočily v Jemenu proti Húsíům, patrně na cíle spojené s útoky na lodě.
Teď za něj totiž podle Politica zaplatí v průměru zhruba euro a 20 centů. A káva zdražuje i jinde v Evropě. Jedním z důvodů jsou údajně jemenští povstalci.
Youtubeři často ve videích pouze převypráví, co jim řeknou místní průvodci. Ti podle neziskových organizací často nešíří kontext událostí, ale pouze vládní narativ.
O útoku informovaly úřady jemenského povstaleckého hnutí Húsíů. Ti se v pátek přihlásili k dronovému útoku, který v izraelském Tel Avivu zabil člověka.
Útoky povstalců na lodě v Rudém moři významně narušily světovou lodní přepravu a přinutily řadu společností, aby svá plavidla posílaly raději delší a dražší trasou kolem jižní Afriky.
Húsíové ovládli za občanské války v Jemenu, která trvá od roku 2014, velkou část země včetně hlavního města Saná. Od listopadu útočí na nákladní lodě v oblasti Rudého moře i Adenského zálivu.
Nejméně 38 migrantů z Afrického rohu zahynulo při pondělním potopení lodi u pobřeží Jemenu. Dalších zhruba 150 lidí se pohřešuje, zachránářům se zatím podařilo 78 zachránit.
Húsíové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou USA, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Ministr obrany Troels Lund Poulsen na tiskové konferenci uvedl, že nebyl o incidentu informován a dozvěděl se o něm až z médií. „Šéfovi obrany Flemmingu Lentferovi již nedůvěřuji,“ dodal.
Jemenští povstalci Húsíové v Rudém moři zaútočily na americkou loď Pinocchio. Podle mluvčího Saríji následovat budou následovat další útoky během muslimského postního měsíce ramadánu.
Útok Íránem podporovaných Húsíů se podle americké armády odehrál mezi 4.00 a 6.30 místního času. Na jeho odražení se podílely americké letadlo a americké a spojenecké lodě.
Nákladní loď Rubymar, na kterou 18. února zaútočili v Rudém moři jemenští povstalci, se potopila.Loď byla registrovaná v Británii, ale měla libanonského provozovatele.
Húsíové nedávno na sociálních sítích pohrozili, že by se mohli vedle útoků na lodě zaměřit také na sabotáže klíčových podmořských komunikačních kabelů. Zatím však nejsou důkazy, že by byli úspěšní.
Zřejmý útok na plavidlo se odehrál 35 námořních mil od jemenského pobřeží, když částečně naložená loď směřovala ze Spojených arabských emirátů do Bulharska.
Húsíové v posledních týdnech útočí na obchodní a další lodě v Rudém moři. Tvrdí přitom, že útoky jsou reakcí na válku, kterou Izrael vede proti palestinskému hnutí Hamás v Pásmu Gazy.
Jemenští Húsíové v pátek zasáhli loď Marlin Luanda v Adenském zálivu, která začala hořet. Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zastavit útoky vůči plavidlům se jim nepodařilo.
Lodní přepravu z Asie do Evropy nadále blokují jemenští povstalci, kteří na obchodní lodě útočí. Nezabránily tomu ani britsko-americké útoky na jejich základny.
USA po deseti dnech podnikly druhou vlnu vzdušných úderů proti Húsíům v Jemenu. Hovoří se o tom, že by povstalci mohli mít poměrně sofistikované moderní zbraně a že by mohli být vycvičení v Íránu.
„Můžeme potvrdit úmrtí českého občana na jemenském ostrově Sokotra. O této skutečnosti byl náš zastupitelský úřad v Rijádu informován v pondělí,“ uvedl Drake.