Ačkoliv se na politické scéně pohybuje teprve devět let, je prvním lídrem labouristů, kterému se po čtrnácti letech vlády konzervativců podařilo sjednotit stranu a dovést ji k volebnímu vítězství.
Odpůrci připravovaného zákona z hnutí nazvaného Kill The Bill (Zlikvidujte zákon) kromě hlavního města demonstrace pořádali v Birminghamu, Cardiffu, Liverpoolu, Manchesteru či Newcastlu.
Komise pro rovnost a lidská práva shledala vážná pochybení v přístupu vedení strany k zvládání antisemitismu a vyřizování stížností. Vyšetřování komise začalo ještě v době, kdy labouristy vedl Corbyn.
Novým lídrem britských labouristů byl zvolen Keir Starmer. Nástupce Jeremyho Corbyna v pozici šéfa opozice byl v minulosti ředitelem veřejné prokuratury a vystupoval proti brexitu.
Ti, kdo poukazují na drastickou prohru britských labouristů jako na důkaz toho, že radikálně levicová agenda nemá podporu ve společnosti, se v řadě ohledů mýlí.
Všeobecně se dá říct, že sněmovna je nyní více reprezentativní. První čtyři poslanci černé nebo hnědé pleti se dostali do Westminsteru teprve v roce 1987.
Boris Johnson dotáhl konzervativce k drtivému vítězství, největšímu za dlouhá desetiletí. Přesnější je ale říci, že Jeremy Corbyn dotáhl svou stranu k drtivé porážce, nejhorší za víc než 80 let.
V článku pro nedělník The Observer šéf labouristů označil výsledek hlasování za „zoufalé zklamání“. V mnoha ohledech ale podle něj labouristé „argumentačně“ vyhráli.
Během telefonátu s předsedkyní Skotské národní strany Nicol Sturgeonovou zdůraznil svůj záměr udržet Spojené království jednotné a vyjednat co nejvýhodnější odchod u Evropské unie pro všechny strany.
Boris Johnson dosáhl s konzervativci nejlepšího výsledku od Margaret Thatcherové, zatímco lídr opozice Jeremy Corbyn nedokázal využít brexitového chaosu. Skotsko a Severní Irsko ovládli nacionalisté.
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona v parlamentních volbách získali absolutní většinu. „EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ‚pokud‘, žádná ‚ale‘, žádná ‚možná‘,“ řekl Johnson.
„S ohledem na to, že se Brexit Party do značné míry stáhla z volebního boje, voliči deklarují přechod zpátky ke konzervativcům,“ říká odborník na Velkou Británii Jan Váška před čtvrtečními volbami.
Corbyn to řekl v televizi BBC, kde na dotazy publika odpovídali před nadcházejícími volbami předsedové čtyř nejsilnějších stran. Lídr labouristů je dlouhodobě kritizován za nejasný postoj k brexitu.
Tváří v tvář se v předvolební televizní debatě poprvé utkali lídři dvou nejsilnějších britských stran Boris Johnson a Jeremy Corbyn. Volby v zemi se uskuteční 12. prosince.
Zatím poslední pokus premiéru Borisi Johnsonovi nevyšel v pondělí, načež označil Dolní sněmovnu za nefunkční. Návrh na vypsání předčasných voleb předloží znovu, tentokrát ale zvolí jinou proceduru.
Vůdce labouristů Corbyn řekl, že jeho strana podpoří případné předčasné volby až ve chvíli, kdy se Johnson zákonu podvolí a nebude hrozit žádné riziko, že Británie opustí unii 31. října bez dohody.
Demonstranti se shromáždili nedaleko Johnsonova sídla v Downing Street 10 v centru Londýna, ale například i v Belfastu, Yorku a v dalších městech, uvedla agentura AP.