Brexitu už nic nezabrání, řekl vítězný Johnson. Královna ho už pověřila sestavením vlády
Konzervativci britského premiéra Borise Johnsona ve čtvrtečních parlamentních volbách získali absolutní většinu v Dolní sněmovně. „EU opustíme 31. ledna, už neexistují žádná ‚pokud‘, žádná ‚ale‘, žádná ‚možná‘,“ okomentoval Johnson výsledek. Zatímco Konzervativní strana si výrazně polepšila a v 650členné sněmovně bude mít nejméně 362 mandátů, labouristé Jeremyho Corbyna s 203 křesly utrpěli porážku.
Johnson k sestavení nové vlády dostal již pověření od královny Alžběty II., která ho ve čtvrtek přijala v Buckinghamském paláci. „Myslím si, že se tyto volby zapíší do dějin a dají nám nyní, v této nové vládě, šanci respektovat vůli britského lidu, změnit tuto zemi k lepšímu a rozvinout potenciál všech obyvatel této země,“ řekl staronový premiér o výsledku voleb. Zároveň zdůraznil, že výsledky dávají straně silnou podporu, aby zajistila brexit a zemi sjednotila.
Volební místnosti v Británii se uzavřely. Voliče neodradilo nepříznivé počasí ani dlouhé fronty
Číst článek
Johnsonův volební slib dokončit brexit se podle komentátorů premiérovi očividně vyplatil, neboť ovládl i volební obvody, které se tradičně hlásily k labouristům. Ti tak podle BBC mají za sebou katastrofickou noc a musí se smířit s nejhorším výsledkem za několik posledních desetiletí.
Lídr labouristů Jeremy Corbyn oznámil, že do dalších voleb stranu nepovede, post lídra ale zatím k dispozici nedal. Corbyn je výsledkem zklamaný a uvedl, že labouristy nyní čekají jednání o budoucnosti. Ve straně se nicméně ozývají hlasy, aby post opustil rychleji.
Jedenáct křesel získali Liberální demokraté. Do parlamentu se dostalo také několik dalších menších uskupení včetně severoirských stran. Strana pro brexit žádný mandát nezískala.
Právo na referendum
Na slova Johnsona reagovala skotská první ministryně a předsedkyně SNP Nicola Sturgeonová. Prohlásila, že Skotsko musí mít právo na další referendum o své nezávislosti na Spojeném království.
„Boris Johnson možná má mandát na to, aby z Evropské unie vyvedl Anglii. Rozhodně ale nemá mandát na to, aby Skotsko vyvedl z EU. Skotsko musí mít právo rozhodovat o své budoucnosti,“ řekla s odkazem na velký úspěch své strany ve Skotsku.
Skotsko v brexitovém referendu v roce 2016 hlasovalo pro setrvání v Evropské unii. Prvního referenda o skotské nezávislosti v roce 2014 se zúčastnilo 3,6 milionu ze 4,3 milionu registrovaných voličů (85 procent), přičemž 55 procent hlasujících se vyslovilo pro setrvání ve svazku se zbytkem Británie.
Nesouhlas s politikou Londýna živí ve Skotsku snahu o nezávislost, tvrdí Čech v Edinburghu
Číst článek
Mezi poraženými je naopak šéfka britských Liberálních demokratů Jo Swinsonová, která své parlamentní křeslo neobhájila. V jejím obvodu zvítězila SNP, a to o pouhých 149 hlasů, jak napsala agentura Reuters.
Liberální demokraté doufali, že získají hlasy odpůrců brexitu, ale podle odhadů výsledků se jim podařilo zajistit pouze o jedno křeslo více než v minulých volbách v roce 2017. „Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat,“ nechala se slyšet Swinsonová, která je šéfkou Liberálních demokratů teprve od července. „Toto jsou velmi významné výsledky pro budoucnost naší země,“ doplnila.
Volby přinesly změnu v rozložení sil rovněž v Severním Irsku, kde obyvatelé poprvé od rozdělení Irska v roce 1921 zvolili více irských separatistů než probritských unionistů. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) již také přiznala porážku zástupce lídryně strany Nigela Doddse v jeho obvodu v Belfastu. Šéfka DUP Arlene Fosterová uvedla, že je z výsledků zklamaná.