Šance na tvrdý brexit je jedna ku milionu, tvrdí Boris Johnson. I tak na něj chce Británii připravit
Boris Johnson, někdejší britský ministr zahraničí a jeden z kandidátů na post premiéra, mírní svá slova o tvrdém brexitu. Ještě v úterý hovořil o tom, že odchodu z Evropské unie k 31. říjnu chce dosáhnout bez ohledu na to, zda se mu podaří vyjednat novou brexitovou dohodu. Ve středu se ale podle deníku The Guardian nechal slyšet, že šance na odchod bez dohody je „jedna ku milionu“.
Boris Johnson svým úterním výrokem „ať se stane cokoli, odejdeme, nebo zemřeme“ vyvolal vlnu nevole jak u opozice, tak mezi umírněnými konzervativními poslanci, kteří se odchodu bez dohody chtějí vyhnout, píše The Guardian.
„Je nezbytně důležité připravit se na odchod bez dohody, i když si nemyslím, že k tomuto scénáři směřujeme. Ale připravit se je důležité,“ prohlásil o den později s tím, že pravděpodobnost odchodu z EU bez dohody je velmi malá, konkrétně „jedna ku milionu“.
Odejdeme na halloweena, musíme se sebejistě připravit na odchod bez dohody, řekl k brexitu Johnson
Číst článek
Britští poslanci i představitelé Evropské unie si podle něj uvědomili, že dohoda je pro obě strany nutná, a budou se tudíž snažit vyhnout bezdohodovému scénáři. Přitom Johnsonovi zastánci jsou z většiny euroskeptici, kteří by odchod bez dohody – takzvaný tvrdý brexit – uvítali.
Z Bruselu nicméně opakovaně zaznělo, že se k projednávání rozvodové dohody, již připravila končící premiérka Theresa Mayová, znovu vracet nebude. Kritici navíc pochybují, že Johnson bude schopen vyřešit další palčivé téma nadcházejícího brexitu, a to jak bude vypadat hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou.
Hlavně bez Farage
Euroskeptici podporující Johnsona byli až dosud přesvědčeni, že jejich kandidát bude ignorovat požadavky parlamentu na vypracování nové dohody a vyvede zemi z EU bez ní. Středeční výrok však nasvědčuje, že Johnson se jako případný premiér pokusí tvrdému brexitu vyhnout, poznamenává The Guardian.
Brexit Party
Euroskeptická politická strana, která vznikla 20. ledna 2019. Jejím předsedou je Richard Tice. Členy tvoří z většiny bývalí členové UKIP (Strany nezávislosti) a příznivci brexitu. V Evropském parlamentu strana působí v rámci frakce Evropa svobody a přímé demokracie.
Nigel Farage se stal lídrem kandidátky pro letošní eurovolby. V těch strana získala celkem 30 procent hlasů a 29 křesel.
Boris Johnson si je jistý, že se mu s představiteli unie podaří vyjednat dohodu, která britský parlament potěší. Jeho taktikou přitom je, aby ve vyjednáváních mezi Británií a Evropskou unií nedostal prostor Nigel Farage a jeho Strana pro brexit.
Někdejší londýnský starosta zároveň v debatě odmítl, že by plánoval oddalovat usnesení a rozhodnutí britského parlamentu, aby dosáhl odchodu z EU k 31. říjnu podle svých představ. „Nejsem zastánce archaických nástrojů, jakým je odročování,“ dodal.
Varianta, že by se ještě před vyřešením brexitu měly uskutečnit všeobecné volby, je podle něj „naprosto šílená“. Existuje přitom možnost, že se jim nevyhne, a to v případě, nezíská-li jím sestavená vláda u poslanců důvěru.
Tváří v tvář oponentovi
Jeho konzervativní oponent a současný britský ministr zahraničí Jeremy Hunt zpochybnil Johnsonovu schopnost novou dohodu s EU vyjednat. Datum 31. října označil za nereálné.
Hunt Johnsona opakovaně vyzval, aby se s ním utkal tváří v tvář v televizní debatě. To ale Johnson zatím odmítá. Souhlasil pouze s jedinou debatou, která se má ale konat až poté, co budou členům Konzervativní strany rozeslány hlasovací lístky. Taková debata nicméně podle Hunta ztrácí smysl, protože řada straníků už bude mít v době jejího konání odhlasováno.
I proto Hunt rozeslal britským televizním stanicím dopis s požadavkem, aby debatu pořádaly i bez Borise Johnsona. „Nemyslím si, že je správné, aby byli ostatní připraveni o šanci ukázat se veřejnosti jen proto, že se jeden z kandidátů stydí,“ píše v dopise.
Kdo se stane novým britským premiérem, rozhodnou konzervativci 22. července.