Na českých horách intenzivně sněží. Do sobotního rána napadlo v Jizerských horách a Krkonoších až 25 centimetrů prachového sněhu, dalších až 25 může ještě napadnout.
Například čtyřčlenná rodina může za týdenní dovolenou díky slevovým voucherům ušetřit přes 8000. Vláda tak chce podpořit penziony a hotely, které po povodních trápí nedostatek návštěvníků.
Výstraha před tvorbou ledovky platí od nedělní půlnoci do úterních 18.00 pro příhraniční oblasti v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a pro části Olomockého a Moravskoslezského kraje.
Meteorologická stanice blízko vrcholu Malý Děd v Jeseníkách hlásila v 8.00 pět centimetrů sněhu. „Další sníh na horách bude padat nejdříve na konci října,“ oznámili meteorologové.
Česká armáda poslala do Jeseníků ženisty, kteří pomohou s obnovou poničených cest a mostů po povodních. Na Jesenicku by mohli postavit až 20 provizorních přemostění.
Moravskoslezské město Krnov se stalo jedním ze symbolů letošních povodní. Voda zaplavila 80 procent území města, lidé se sice evakuovali, ale podle hasičů s tím začali příliš pozdě.
Situace v podhůří Jeseníků aktuálně odpovídá katastrofálním povodním z roku 1997 a má se ještě zhoršit. Současný stav podrobněji popsala meteoroložka Jana Hujslová.
„Velká část města už je pod vodou. Zaplavené je už i centrum. Zatím je tma. Nemáme hlášení o tom, že by se někdo zranil či o obětech,“ řekla mluvčí Krnova.
Za posledních 24 hodin nejvíce napršelo v Jeseníkách a Krkonoších. Ve Zlatých Horách spadlo za tu dobu 164 milimetrů vody, tedy 164 litrů na metr čtvereční. Na Labské boudě naměřili 152 milimetrů.
Odtržení Jesenicka od zbytku kraje ilustruje například dopravní obslužnost. Jediná spojující silnice první třídy vede skrz hory, vlakem je spojení ještě horší.
Na letní turistický ruch se připravují i na severu Moravy, v Jeseníkách. Letos s novinkou, na začátku sezony budou v nejoblíbenějších lokalitách rozmístěny sčítače turistů
Počasí o víkendu je na únor neobvykle teplé, což má ale i negativní důsledky. Meteoroložka Blanka Gvoždíková z Českého hydrometeorologického ústavu pro Radiožurnál sdělila podrobnosti.
Sjezdovka vypadá jako velké staveniště. Uprostřed je bagr a hloubí brázdu pro rozvody na umělé zasněžování. „Vedení je dlouhé asi tři kilometry, ale roury měníme postupně každý rok,“ uvádí Procházka.
Toky odvodňující Beskydy, Jeseníky, Orlické hory, Krkonoše a Českomoravskou vrchovinu proto mohou v sobotu v noci a v neděli dosáhnout povodňového stupně.
Upozornění meteorologů před vysokým stupněm nebezpečí velmi vydatných srážek platí konkrétně pro oblasti Jeseníku a Šumperku v Olomouckém kraji od noci na sobotu do nedělního večera.
„Jsou tady travní společenstva nad horní hranicí lesa, která jsou většinu roku suché. Nebezpečí hrozí už jenom od nedopalku cigarety,“ upozorňuje strážce přírody Michal Ulrych.
3:16
Jeseník nad Odrou/Starý Hrozenkov||Veronika Žeravová, Petr Dušek, agn, jap|Cestování|STEZKA ČESKEM
V putování kolem České republiky se reportéři Radiožurnálu posunují každým dnem. Petr má za sebou dvě etapy v Jeseníkách. Veronika se k místu společného setkání blíží skrz Bílé karpaty.
Teploty se v pátek podle meteorologů vyšplhají až na 36 °C. O víkendu by se mělo nepatrně ochladit. K poklesu teploty se místy přidají přeháňky i bouřky.
Ve vesničce v Jeseníkách se na kopci vyjímá dřevěnka, kterou už celá desetiletí zvelebuje rodina Černínů. Nejstarší z nich, 88letý strojní inženýr Milan, většinu nábytku v chalupě vyrobil úplně sám.
Podle dispečera Horské služby Jeseníky je v závětrných lavinových svazích uloženo až 40 centimetrů sněhu. Druhý lavinový stupeň znamená mírné nebezpečí.