Řeka Desná může ohrozit Šumperk. Hasiči v Česku evakuovali přes 10 tisíc lidí

V Jeseníkách přestalo pršet a nyní se tam neočekávají žádné zásadní srážky. Řeky Opava, Opavice či Odra by měly kulminovat během neděle. Po jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Komise ale vyzvala orgány k adekvátním opatřením včetně evakuace na toku řeky Desná a na Moravě nad městem Olomouc, především v Šumperku a Litovli.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 13:26 15. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evakuace. Kateřinky - dvanáctitisícová část Opavy čelí více než stoleté vodě

Evakuace. Kateřinky - dvanáctitisícová část Opavy čelí více než stoleté vodě | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dešťové pásmo se vrací z východu na západ, relativně dlouho ještě bude pršet na Českomoravské vrchovině, v jižních Čechách a na Šumavě, uvedl Hladík. Mezi pondělním a úterním ránem se očekává největší úhrn srážek na Šumavě a v Novohradských horách. Pršet má i v úterý a ve středu, ale už spíše v rozdrobených srážkách nebo lokálních přeháňkách, konstatoval ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si aktuální informace po zasedání Ústředního krizového štábu v neděli dopoledne

Na soutoku Bečvy a Moravy by neměly nastat zásadní problémy, vyplývá to z predikcí dešťových srážek, řekl Hladík. „Srážky, které napadly dnes v noci v Beskydech, se vlejí do Moravy dříve, než tam dojde hlavní povodňový tok z Jeseníků,“ vysvětlil.

Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je na Moravě nejsložitější situace v severním úbočí Jeseníků a na povodí Bělé. „To je fakticky oblast odříznutá od světa,“ uvedl. V ohrožení je podle něj jižní část města Šumperk. V Raškově je průtok výrazně nad stoletou vodou.

„Za posledních 12 hodin jsme využili v povodí Odry retenční prostor o objemu 17 milionů kubických metrů,“ řekl také Výborný. Na Frýdecko-Místecku podle něj dobře zafungovalo protipovodňové opatření na Žermanickém přivaděči.

Hanušovice zatopila povodňová vlna, Morava se za deset minut zvedla o metr. Evakuace není možná

Číst článek

Podle ministra je nepravděpodobné, že by se nepodařilo zvládnout situaci v Olomouci. „Není v ohrožení. Díky vybudovaným protipovodňovým opatřením v předchozích letech by měla situaci zvládnout bez výraznějších škod,“ dodal.

V povodňových oblastech začíná docházet balená pitná voda, řekl Výborný. Lidé mají případné dary směřovat na federaci potravinových bank. Jejich pracovníci se přesouvají do shromažďovacích center, v neděli bude fungovat nepřetržitá služba a je nastavený komunikační kanál k Hasičskému záchrannému sboru. Ten bude dary přebírat a převážet potřebnou vodu na severní Moravu.

Komise upozornila na zákonnou vymahatelnost nařízené evakuace na základě pokynů povodňových orgánů a složek Integrovaného záchranného systému. Vyzvala občany, aby při plánování cest sledovali aktuální informace o provozu na železnici, silnicích a dálnicích. Při jízdě vlastním Komise také doporučuje nadále nevstupovat do parků a lesů, podloží je podmáčené a poryvy větru mohou shazovat stromy.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Od začátku povodní v České republice bylo evakuováno více než 10 500 osob. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Několik stovek lidí bylo zachráněných.

„Je třeba vnímat rozdíl mezi evakuací a záchranou. Evakuace je proces, kdy člověk je potenciálně ohrožen jakýmsi nebezpečím, zatímco záchrana je proces, kdy mu bezprostředně hrozí nebezpečí,“ řekl Vlček. „Mnohdy se vracíme na místa, kde primárně se lidé odmítli evakuovat preventivně, a pak už je zachraňujeme,“ dodal.

Hasiči jsou podle Vlčka připraveni poskytnout prostředky pro zajištění nouzového ubytování tak, aby doplnili krajské kapacity a nouzové přístřeší bylo k dispozici až pro 30 000 evakuovaných osob. „Ale samozřejmě jsme schopni číslo operativně navyšovat,“ doplnil.

Od soboty hasiči zachránili v zaplavených oblastech více než 215 osob a evakuovali 3160 lidí. Přes 100 lidí evakuaci odmítlo, uvedl v pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Řekl, že lidé by měli uposlechnout výzev záchranářů nebo představitelů samospráv, protože následné záchranné akce jsou náročné a zbytečně zatěžují záchranáře. V minulých hodinách například musel vrtulník zachraňovat lidi, kteří odmítli evakuaci, ze střech a podkrovních prostor v Karlovicích.

Například v Litovli a dalších částech Olomouckého kraji má situace eskalovat v pondělí okolo poledne a téměř jistě bude nařízena evakuace, řekl vicepremiér. „Chci moc poprosit všechny o součinnost, aby k těmto situacím již nedocházelo. Lidé sami sebe, ale i záchranáře vystavují nepříjemným situacím,“ dodal Rakušan.

ako, pik, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme