Peking v pátek oznámil, že přijal protiopatření proti filipínským vojenským letadlům, která obviňuje z vniknutí do čínského vzdušného prostoru nad Jihočínským mořem.
Filipíny a Čína v červenci uzavřely dočasnou dohodu, jež měla deeskalovat napětí u sporné mělčiny Second Thomas Shoal v Jihočínském moři, neustoupily v ní ale ze svých územních nároků.
Manila a Peking se v sobotu vzájemně obvinily z narušování činnosti svých armád v blízkosti řetězce útesů a skalnatých ostrůvků Scarborough Shoal, který v roce 2012 Peking obsadil.
23:00
Peking/Washington||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
„Jihočínské moře poskytuje Číně nárazníkovou zónu, která je vzhledem k přítomnosti USA v regionu kritická. Kontrola oblasti zvyšuje vojenskou sílu Číny a má odstrašující potenciál,“ říká odbornice.
„Obě strany uznávají potřebu deeskalace situace v Jihočínském moři a zvládání rozdílů prostřednictvím dialogu a konzultací,“ uvedlo ministerstvo zahraničních věcí v Manile.
Čínské a filipínské lodě se na moři pravidelně střetávají. Minulý měsíc Číňané použili proti posádce jiné lodi vodní dělo a několik lidí na palubě tak zranili.
Na videu, které zveřejnilo filipínské námořnictvo, je vidět, jak se krátce dotkly příď lodě čínské pobřežní stráže a záď filipínské zásobovací lodě. Filipínské plavidlo pak pokračovalo v cestě.
Čína si nad téměř celým Jihočínským mořem, kterým procházejí významné námořní trasy a očekávají se tam rozsáhlá naleziště nerostných surovin, nárokuje svrchovanost. To mezinárodní společenství odmítá.
Podle Vietnamu je na mapě, která se ve snímku objeví, znázorněna přerušovaná čára ve tvaru písmene „U“, jíž si tradičně Peking nárokuje zmíněné moře bohaté na zdroje.
Panenka Barbie se už dříve objevila v animovaných filmech, ale nikdy v celovečerním hraném snímku. Až nyní v hollywoodské komedii s Margot Robbieovou a Ryanem Goslingem v hlavních rolích.
„Torpédoborec USS Milnius nezákonně vnikl do čínských teritoriálních vod, čímž narušil mír a stabilitu rušné vodní cesty,“ uvádí Čína. „Je to rutinní operace, nikdo nebyl vyhnán,“ tvrdí USA.
„Vyslat podobné zařízení nad území Spojených států je de facto jakási reakce nebo znamení toho, že Čína nenechá jiné země lézt na svůj píseček. A stejně tak může reagovat kdekoliv,“ říká sinolog.
Čína si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, které se stalo jedním z ohnisek napětí ve vztazích mezi ní a USA. Ty odmítají podle nich nezákonné nároky Číny ve vodách bohatých na nerostné suroviny.
Napětí ve východní Asii neklesá a japonská vláda nyní zvažuje rozsáhlé rozšíření svých ozbrojených sil. Konkrétně by mělo jít o rozmístění tisíců raket dlouhého doletu na jihu země.
Peking/Tchaj-Pej||David Jakš|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Ostrou municí na cvičné cíle v moři teď střílí už obě armády v rámci cvičení. Podle agentury Reuters tchajwanská armáda v úterý dopoledne střílela z celkem 40 houfnic.
Číňané teď slíbili další pomoc za jeden a půl miliardy dolarů a v příštích pěti letech od členských zemí Aseanu nakoupí zemědělské produkty na minimálně 150 miliard dolarů.
Japonsko tvrdí, že čínská armáda vytrvale narušuje jeho výsostné vody kolem souostroví Senkaku a čínské armádní drony jsou pravidelnými, ale nezvanými hosty v jeho vzdušném prostoru.