Napětí v Jihočínském moři: Čína a Filipíny se obviňují z incidentu, kdy do sebe jejich lodě ťukly

Čína a Filipíny se v neděli navzájem obvinily z incidentu v Jihočínském moři, při kterém se srazily čínské a filipínské lodě. Uvádí to agentura AFP. Kontrolu nad téměř celým Jihočínským mořem si nárokuje Čína, s čímž však nesouhlasí Filipíny a další země, které leží u tohoto moře, které je klíčovou obchodní trasou.

Peking/Manila Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínský zásobovací člun pluje v Jihočínském moři poblíž lodi čínské pobřežní stráže (archivní foto)

Filipínský zásobovací člun pluje v Jihočínském moři poblíž lodi čínské pobřežní stráže (archivní foto) | Foto: Adrian Portugal | Zdroj: Reuters

Incident se podle agentur stal v neděli ráno u Spratleyho ostrovů, kam filipínské lodě převážely zásoby pro odřad filipínské armády. Podle Manily se čínské lodě dopustily nebezpečného blokovacího manévru, zatímco Peking tvrdí, že se snažil zastavit nelegální přepravu stavebních materiálů.

Na videu, které zveřejnilo filipínské námořnictvo, je podle agentury AFP vidět, jak se krátce dotkly příď lodě čínské pobřežní stráže a záď filipínské zásobovací lodě. Filipínské plavidlo pak pokračovalo na své cestě, aniž by bylo ze záběrů jasné, zda mu kontakt způsobil nějaké škody.

Čínské narušení „legální filipínské zásobovací mise“ odsoudila také americká velvyslankyně v Manile MaryKay Carlsonová.

Námořní analytik Jay Batongbacal z Manily se domnívá, že Čína chtěla nedělním incidentem otestovat reakci Filipín a jejich spojenců Spojených států. Podle něj není možné, aby se ve volném moři lodě srazily nedopatřením.

V Jihočínském moři se srazila rybářská loď s ropným tankerem. Tři lidé zemřeli

Číst článek

„To je přesně ten typ událostí, které mohou nastat při nebezpečných manévrech,“ řekl analytik agentuře AFP.

Napětí mezi Pekingem a Manilou vzrostlo v srpnu, když čínská pobřežní stráž znemožnila jedné filipínské zásobovací lodi dodat svůj náklad.

Spory mezi Čínou, Filipínami a dalšími pobřežními zeměmi o kontrolu nad Jihočínským mořem jsou dlouhodobé. V roce 2016 Stálý rozhodčí soud v Haagu, který se zabývá obdobnými spory o námořních zónách, rozhodl, že velká část čínských nároků je neopodstatněná. Peking však rozhodnutí odmítá uznat a dodržovat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme