Úspěchem studie bylo, že emoce badatelé dokázali navodit i pozorovat. Mozek účastníků pokusu reagoval jinak, než když šlo o samotné kladné, nebo záporné emoce.
Studie vědců z Dublin City University se zúčastnilo 60 fotbalových brankářů. Výsledkem bádání bylo, že brankáři jsou zřejmě schopní vnímat sluchové a zrakové podněty odděleně a v menších intervalech.
„Budou vedra, migrace... Krize nepřijde ze dne na den, ale bude nám to ztěžovat život a neprožijeme ho od dětství do poklidného stáří jako generace před námi,“ říká v rozhlasovém dokumentu Magda.
Sociální sítě jsou návykové a stresují nás. To tvrdí neurobiolog a profesor psychiatrie Jiří Horáček. Rozhovor o nejistotě, o dezinformacích, o společnosti nedůvěry.
„Když se ale svět dostane do komplikované situace, jako je například pandemie nebo válka, dokonce i lidé, kteří mají průměrnou úroveň tolerance nejistoty, začnou nejistotu prožívat.“
Depresí trpí čím dál více lidí. Než ovšem zaberou antidepresiva, trvá to měsíce, mnohým nezaberou vůbec. Dle nejednoho odborníka by se ovšem daly nahradit rychleji zabírajícími psychedeliky.
Národní ústav duševního zdraví zkoumá účinek psychedelik na pacienty s depresí nebo úzkostí. Podle neurobiologa Jiřího Horáčka by však měly pomoci i s posttraumatickou stresovou poruchou.
„Nebyla to jenom manipulace, ale spíš otázka, jestli takový záznam natočený skrytou kamerou vůbec použít,“ řekl pro Český rozhlas Plus Jiří Horáček, náměstek Národního ústavu duševního zdraví.