Život je hořkosladký. Vědcům se podařilo zachytit v mozku smíšené emoce

Smíšené emoce nejsou pouhá fantazie, ale realita. Doložili to neurovědci z Univerzity v Jižní Karolíně. Poprvé se jim podařilo prokázat, že při nich mozek vyvíjí samostatnou nervovou aktivitu.

Laboratoř Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emoce (smích i smutek)

Emoce (smích i smutek) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Úspěchem studie bylo, že emoce badatelé dokázali navodit i pozorovat. Mozek účastníků pokusu reagoval jinak, než když šlo o samotné kladné, nebo záporné emoce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Laboratoř Martiny Maškové

„V psychiatrii je to známá věc,“ připomíná neurovědec a psychiatr Jiří Horáček. Jako příklad uvádí bipolární, dřív maniodepresívní poruchu.

Efekt překvapení

Tentokrát zaznamenali vědci metodou funkční magnetické rezonance prokrvení v oblasti středního čelního laloku a předního cingula i u zdravých lidí. Efekty jsou aktivní, když nás něco překvapí.

„Efekt překvapení obvykle souvisí s tím, že se vytváří paměťová stopa,“ upozorňuje imunolog Jan Černý.

Účastníkům pokusu vydržely smíšené emoce delší dobu. Reagovali tak na pokračování populárního animovaného filmu „V hlavě“.

Rolling Stones

„Člověk se sám diví, že má smíšenou emoci, takže se mu aktivuje oblast mozku běžně spojená s řešením konfliktu,“ interpretuje výsledky kolegů Horáček.

„Je to jiná kvalita zážitku,“ míní Černý a přirovnává to k dalšímu zjištění vědců, podle kterých chuť umami (pátá základní chuť, pozn. red.) není jen kombinací dalších chutí. 

Tento typ nálady podle něj skvěle vystihli Rolling Stones v písni Mixed Emotions.

Celý pořad Laboratoř si poslechněte výše.

Martina Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme