Vyhlídky na příměří se podle agentury Reuters zdají mizivé, jelikož Hamás zopakoval svůj požadavek spojit propuštění rukojmích, která zadržuje, s ukončením války, což izraelský premiér odmítá.
„Je to v rukou Hamásu,“ řekl americký prezident novinářům před nástupem do letadla a dodal, že „Izraelci jsou ochotni spolupracovat“ a že na stole leží „rozumný“ návrh.
Jednání o rukojmích se měli poprvé zúčastnit také zástupci skupiny Palestinský Islámský džihád, která rovněž prohlásila, že Izrael musí před zahájením jednání nejdříve vyhlásit příměří.
Pásmo Gazy opustil první Čech. Se svou maminkou se zotavuje v egyptské Káhiře a chystá se k odletu do Česka. Další asi desítka Čechů zůstává v palestinské enklávě uvízlá a čeká na možnost evakuace.
Jordánsko, kde žijí už více než dva miliony palestinských uprchlíků, a Egypt mají obavy z přílivu dalších běženců. Považují takový vývoj za možné ohrožení své národní bezpečnosti.
Kam jinam se vydat za maulidovými panenkami než do historického centra fátimovské Káhiry. Právě tam se podle legendy odehrála výprava chalífy a jeho krásné ženy, na které se panenky odkazují.
Česká republika má druhou největší ambasádu v Káhiře. Architektonicky hodnotný komplex od architekta Karla Filsaka bojuje od konce socialismu o své využití.
„Lidé z chudších oblastí Káhiry před lety říkali, že omezili konzumaci masa na jedenkrát měsíčně. Teď ho museli vyřadit úplně,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Štěpán Macháček.
Krok Ligy arabských států kritizovali jak Spojené státy, tak Velká Británie. V této chvíli se tedy určitě nedá mluvit o tom, že by se Západní státy, které proti Sýrii dnes uplatňují sankce, přidaly.
Otřesy, které byly cítit až v Káhiře, byly zaznamenány 33 kilometrů od města Gaziantep, které leží ve stejnojmenné provincii, s ohniskem v hloubce 18 kilometrů a síle 7,8 stupně Richterovy stupnice.
Členové volební komise většinu zapsaných voličů znají. Jsou to buď samotní zaměstnanci velvyslanectví, anebo české krajanky, které v Egyptě dlouhodobě žijí.
Studentů káhirských bohemistických studií je aktuálně asi 150. Islám abd al-Wáhid byl donedávna jedním z nich: „Četl jsem dva romány. Prima sezóna a také Švejk. Moc mě baví číst české romány.“
Autorem dopisu byl prominentní britský egyptolog a filolog Alan Gardiner, který byl v Carterově archeologickém týmu. Carter mu později dal amulet, přičemž ho ujistil, že předmět nepochází z hrobky.
Mapu sítě Českých center ve světě dnes doplnil už sedmadvacátý bod. Kulturní stánek České republiky v egyptské Káhiře je vůbec první na africkém kontinentu a také první v arabském světě.
„23. února jsme přiletěli na dovolenou. A 24. ráno jsme zjistili, že začala válka. Žena se rozplakala. Mně začali volat kamarádi z Charkova, ptali se, jak na tom jsme.“
Káhira podle francouzského investigativního serveru Disclose využívala zpravodajské informace poskytnuté Paříží k úderům na sítě pašeráků zbraní, drog a migrantů.
V roce 1898 stavbu nepatrně odkryla německá expedice vedená archeologem Wilhelmem von Bissingem. Ale tehdy to považovali za součást Niuserreova chrámu a ne za úplně jinou a starší.
Možnosti volit v Káhiře nejspíš nevyužije tisícovka českých turistů, kteří se v tuto chvíli v Egyptě rekreují. Čekalo by je totiž nepohodlné mnohahodinové cestování z Hurghády či Marsá Alam do Káhiry.