Volební místnost se pro Čechy otevřela i v Káhiře. Přišli do ní třeba vojáci z mírové mise

Tisíce českých turistů tráví dovolenou v Egyptě. Volební místnost v Káhiře přesto zeje prázdnotou. Letoviska u Rudého moře totiž dělí od egyptské metropole stovky kilometrů. Dlouhá cesta tak drtivou většinu turistů od účasti na volbě hlavy státu odradí. A zájem o volby nemají ani stovky českých občanů, kteří se v Hurghádě usadili sezonně či natrvalo.

Od stálého zpravodaje Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Káhiře odvolilo 18 českých vojáků a vojaček z mírové mise MFO na Sinaji

V Káhiře odvolilo 18 českých vojáků a vojaček z mírové mise MFO na Sinaji | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

„Zapsaných voličů máme aktuálně 61, očekáváme, že dorazí i voliči, kteří se prokážou voličským průkazem,“ počítá na Radiožurnálu předseda volební komise v Káhiře a český konzul Petr Čáp. „Čeští krajané žijí v Egyptě na dvou místech: v Káhiře a v Hurghádě, bohužel zastupitelský úřad nedisponuje přesnými čísly.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Štěpána Macháčka

Pouze v jednu chvíli se tady, ve volební místnosti, vytvořila fronta, a to když přijeli vojáci z mise MFO ze Sinaje. „Dnes tady odvolilo šestnáct vojáků, z toho jedna vojačka, součástí jednotky je letecký komponent, a stroj Casa, který používáme v rámci této mise, byl využit k transportu vojáků ze Šarm aš-Šajchu do Káhiry,“ říká plukovník Štefan Grivalský, český přidělenec obrany v Egyptě.

Členové volební komise většinu zapsaných voličů znají. Jsou to buď samotní zaměstnanci velvyslanectví anebo české krajanky, které v Egyptě dlouhodobě žijí.

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Pavel a Babiš, účast v prvním kole byla rekordní

Číst článek

Čas od času se ale ve volební místnosti objeví i neznámá tvář. „Já jsem si v prosinci koupila zájezd do Egypta, a pak jsem si najednou uvědomila, moc pozdě, že jsou zrovna prezidentské volby,“ líčí Pavla Jarošová z Prahy.

„Náš okruh má ale zrovna v pátek zastávku v Káhiře, tak jsem si vyřídila voličský průkaz a tady jsem si to zorganizovala tak, abych mohla přijít.“

V Egyptě už dva roky působí Michal Prokeš, fotbalový trenér, který pomáhá s principy tréninku ve slavném káhirském klubu Ahlí. Volit přišel s manželkou a dvěma syny. „Nejít k volbám mě nenapadlo ani na půl vteřiny, vnímám to jako občanskou odpovědnost. I když žijeme kdekoliv na světě, tak jsem pořád Čech a mám ke své zemi veliký vztah.“

Pouze v jednu chvíli se ve volební místnosti, vytvořila fronta, a to když přijeli vojáci z mise MFO ze Sinaje | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Mohlo by to být zařízené nějak lépe, aby lidé v zahraničí mohli volit? „Kdyby vznikla nějaká platforma, která by umožnila, aby každý občan mohl z jakéhokoliv místa volit a dokázalo se to nějak verifikovat, tak by to bylo skvělé,“ říká Prokeš.

Drtivá většina českých občanů v Egyptě se momentálně nachází v letoviscích u Rudého moře. K nejbližší volební místnosti to ale mají minimálně sedm hodin cesty autobusem. Jejich účast na volbách se tak neočekává. Na parlamentní volby v roce 2021 sem skoro nikdo z nich nepřijel.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme