Film amerického režiséra Matta Sarneckého, na němž se podíleli špičkoví oscaroví filmaři z několika zemí před slovenskými volbami, které proběhnou 30. září, je politickým činem.
Sám termín fašismus vznikl ze slova fasces, které ve starověkém Římě označovalo svazky prutů se sekerou, což byl symbol jednoty používaný liktory, sluhy úředníků či senátorů.
Andrej Babiš stanul před soudem. Své trestní stíhání označil, stejně jako David Rath o deset let dříve, za první politický proces od revoluce a vyústění dlouhodobé snahy o jeho diskreditaci.
Odborníci doufali, že v případě pandemie covidu dojde časem ke zklidnění, ale jak se ukazuje, část odmítačů očkování se ještě více zradikalizovala. Podle průzkumů za to může i ruská propaganda.
Prezident má v české společnosti a v českém politickém systému unikátní pozici. Jak by měli k prezidentovi přistupovat občané a jaké vlastnosti by měl prezident vůbec mít?
„Nejde jen o to pouštět si fantazii na špacír, ale naučit se mít ke sklu úctu a zodpovědnost, která člověka včas zabrzdí,“ vzkazuje Cigler budoucím sklářům.
Ti, co se snaží ustoupit Rusku, aby si Putin zachoval tvář, jen poukazují na svou krátkozrakost: příliš dlouho žijí v blahobytu a za svobodu odmítají obětovat i pohodlí.
V naší civilizaci lidé žijí v názorových bublinách, v nichž často nehledají nové informace, ale pouze souhlas. Proto jsou výsledky voleb často překvapivé a těžko se sestavují kompaktní vlády.
Podle posledního průzkumu, který citovala ruská média, 55 procent respondentů by „speciální operaci na Ukrajině“ nezastavilo, naopak pro ukončení války na Ukrajině se vyslovilo 29 procent dotázaných.
Po urputné obraně Ukrajiny proti přesile Rusů se myšlenky řady lidí v Česku musely obrátit i k naší historii a ptát se: Proč my jsme se v podobné situaci v roce 1938 na rozdíl od Ukrajinců nebránili?
„Zeptáme-li se, proč těch projevů bylo tolik, odpověď je nasnadě: V říjnu budou volby a covid-19 s největší pravděpodobností do té doby nezmizí, politici se chtějí prezentovat.“
Je úkolem novinářů pouze zprostředkovat řečené, nebo se podílet na uvádění věcí na pravou míru? Otázku vyvolalo přerušení promluvy prezidenta Trumpa americkými televizemi.
Po uvolnění karanténních příkazů čím dál tím větší množství lidí se otočilo zády i k politice a chtějí si zase hlavně užívat života. To je další past, která se před námi otevřela.
Nemoci odjakživa cestují. Snad nejstarší morová pandemie přišla podle historiků v roce 541 z Etiopie a přes Středomoří se dostala do Galie a Irska, trvala do roku 750.
Měli bychom každé výročí chápat nejen jako důvod k oslavám, ale převážně jako podnět k hlubší kritické sebereflexi zabraňující opakování fatálních zklamání.