Hamás oznámil, že je ‚připraven pozitivně‘ dosáhnout dohody o příměří. Zprávu předal Kataru s Egyptem
Hnutí Hamás a Palestinský islámský džihád v úterý předaly katarským a egyptským prostředníkům svou první oficiální odpověď na nejnovější návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy, oznámily podle tiskových agentur obě palestinské radikální skupiny. Ve společném prohlášení vyjádřily svou „připravenost pozitivně jednat“ s cílem dosáhnout dohody o ukončení války v Pásmu Gazy.
Podle informovaného zdroje agentury Reuters Hamás také navrhl nový harmonogram příměří. Podle dalšího, izraelského zdroje Reuters odpověď Hamásu znamená faktické odmítnutí návrhu.
„Dnes (v úterý) večer obdržel Izrael přes zprostředkovatele odpověď Hamásu. Ve své odpovědi Hamás návrh na propuštění rukojmích, který předložil prezident Biden, odmítl," řekl nejmenovaný izraelský představitel Reuters pod podmínkou zachování anonymity. „Změnili všechny hlavní a nejvýznamnější parametry (návrhu),“ dodal.
Rada bezpečnosti OSN schválila rezoluci o příměří v Gaze. Návrh předložily USA, Rusko nehlasovalo
Číst článek
Egypt a Katar bez uvedení dalších podrobností potvrdily, že od Hamásu a dalších palestinských skupin odpověď k návrhu dohody o příměří a propuštění rukojmích obdržely a že ji studují.
Návrh představil 31. května americký prezident Joe Biden a označil jej za izraelský, v pondělí jej pak posvětila svou rezolucí Rada bezpečnosti OSN.
„Odpověď upřednostňuje zájmy našeho palestinského lidu a nutnost zcela zastavit probíhající agresi proti Pásmu Gazy,“ uvádí se v prohlášení.
Podle agentury AP, která z prohlášení cituje, jsou obě skupiny připraveny „pozitivně jednat ve snaze dobrat se dohody“ a jejich prioritou je dosáhnout „úplného zastavení“ války.
Vysoce postavený představitel Hamásu Usáma Hamdán proíránské libanonské televizní stanici Al-Majádín řekl, že hnutí „předložilo zprostředkovatelům k návrhu některé připomínky“, blíže je však nespecifikoval.
Egypt a Katar ve svém prohlášení obsah odpovědi nezveřejnily, ale nejmenovaný představitel agentuře Reuters řekl, že Hamás v ní navrhl nový časový harmonogram pro trvalé příměří s Izraelem a pro stažení izraelských jednotek z Pásmu Gazy včetně Rafáhu.
Schneider: Egypt a Katar jsou klíčové k uzavření příměří v Gaze. USA jim dokážou ‚sevřít ruku‘
Číst článek
Představitel Hamásu, který si nepřál být jmenován, Reuters řekl: „Zopakovali jsme naše předchozí stanovisko. Domnívám se, že tam nejsou žádné velké rozpory. Míč je nyní na straně Izraele,“ řekl.
Bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby uvedl, že odpověď Hamásu už obdržely také Spojené státy a nyní ji studují a hodnotí.
Egypt a Katar ve svém prohlášení doplnily, že budou po boku Spojených států pokračovat ve zprostředkovatelském úsilí, dokud nebude dosaženo dohody, a další kroky budou koordinovat se zúčastněnými stranami.
Tři fáze
Rada bezpečnosti OSN v pondělí schválila rezoluci navrženou Spojenými státy, která vyzývá Hamás, aby přijal návrh dohody o příměří oznámený na konci května Bidenem a již akceptovaný Izraelem.
Rezoluci schválilo 14 zemí, Rusko se zdrželo, a nevyužilo tak svého práva veta. Text také vyzývá obě válčící strany, aby plně, bezodkladně a bezpodmínečně přijaly podmínky tohoto návrhu o příměří.
Návrh předpokládá tři fáze, které mají podle OSN vést k trvalému ukončení bojů. V první fázi, která má trvat šest týdnů, mají být zastaveny boje a propuštěna část rukojmích držených Hamásem v Gaze výměnou za Palestince z izraelských věznic.
Izraelská armáda se má v této fázi stáhnout z obydlených oblastí Gazy, umožnit návrat Palestinců do jejich domovů a zajistit bezpečnou distribuci humanitární pomoci.
Myslet si, že Netanjahu blokuje konec války, je namístě, řekl Biden. K omezení podpory se nevyjádřil
Číst článek
Cílem druhé fáze je trvalé ukončení válečných akcí, propuštění zbývajících rukojmích a plné stažení izraelských jednotek z Gazy. Ve třetí fázi začne rekonstrukce Pásma Gazy.
Rada bezpečnosti rovněž zdůraznila ustanovení z návrhu dohody o příměří, které předpokládá, že pokud v první fázi potrvají jednání o detailech druhé fáze déle než šest týdnů, má klid zbraní pokračovat, dokud nebudou jednání dokončena.
Stanice BBC nicméně připomněla, že původní izraelský návrh dohody, který je údajně delší než Bidenem prezentovaný souhrn, nebyl vůbec zveřejněn a není jasné, zda a nakolik se od Bidenovy verze liší.
Izraelský návrh byl Hamásu předán ještě před Bidenovým projevem z 31. května.
Válku v Pásmu Gazy vyprovokoval teroristický útok Hamásu a dalších radikálních skupin ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci pozabíjeli téměř 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších asi 250 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí.
Přes stovku z nich Hamás propustil během dosud jediného příměří na konci listopadu, dosud však zadržuje asi 120 rukojmích, z nichž přes třetinu izraelské úřady prohlásily za mrtvé.
Izrael v odvetě za říjnový útok zahájil masivní ofenzivu, během níž podle ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo v Pásmu Gazy o život přes 37 000 Palestinců. Tyto údaje zahrnují i bojovníky Hamásu a dalších ozbrojených skupin, obětí mezi civilisty je však většina.