Slovensko se potýká s rozsáhlým kybernetickým útokem na Úřad geodézie, kartografie a katastru, který provozuje slovenský katastr nemovitostí. Aktuálně úřad pracuje na obnově systémů ze svých záloh.
Z celkem 2,46 miliardy korun vydaných v letech 2015 až 2022 na provoz a transformaci systému základních registrů stát desítky milionů vynaložil nehospodárně. Uvedl to Nejvyšší kontrolní úřad.
V pondělním tisku se dočtete o varování úřadu ombudsmana před obchodováním s černými stavbami, české vesmírné technologii a třech scénářích vývoje situace po stopce ruského plynu.
V českém tisku se ve středu dočtete, že hodnota akcií na burzách klesá kvůli sílící inflaci i hrozící válce na Ukrajině. Do akcií investuje čím dál víc Čechů, píší Lidové noviny.
Problém vznikl v 90. letech a na schůzi ho pravidelně řeší brněnští zastupitelé. Co se při hlasování politiků jeví jako formalita, je napravování 25 let staré chyby, která někdy brzdí silniční opravy.
„V těch pěti letech došlo k tomu, že celá řada firem začala vydávat různá data a různé interpretace dat o cenách nemovitostí a vydávala je jako fakta,“ říká v expert na trh bydlení Milan Roček.
Firma Nexter Company, která provozuje server Atlas cen, podle konkurence pořušila spravedlivou soutěž. Společnost se ale brání, že poskytuje stejnou službu jako konkurenční firmy, pouze zadarmo.
Hlavní výtkou zůstává, že společnost zveřejnila informace, které jsou za normálních okolností dostupné pouze na katastrálním úřadu. Ten již podle Radiožurnálu společnosti doručil výzvu ke stažení dat.
Když je někdo zapsaný v katastru jako majitel, ještě to nemusí být pravda. Reportéři Černých ovcí objevili případ ženy, která si koupila byt. Po nějakém čase jí ale začalo hrozit vystěhování, protože byt patří někomu jinému.
Katastrální úřad možná bude muset vrátit evropské dotace, které použil na zřízení registru adres a nemovitostí (RUIAN). Podle zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu registr neměl v době kontroly zajištěno finanční krytí svého provozu, což je podmínkou pro přidělení dotace.
Pardubický katastr nemovitostí vyřizuje v závěru roku dvojnásobné množství žádostí, a pracovat bude i oba poslední dny roku. Podobný zájem jako v Pardubicích hlásí i jiná města kraje. Lidé se nejspíš obávají změn v občanském zákoníku, který mimo jiné prodlužuje lhůtu pro vyřízení žádostí.
Majitelé nemovitostí zaplatí od nového roku za každý zápis do katastru tisíc korun. Změny občanského zákoníku totiž ovlivní i katastrální zákon. Na úřadech je v těchto dnech plno. Například na královéhradeckou pobočku katastrálního úřadu chodí dvojnásobek lidí než obvykle.
Dlouhé fronty na desítky minut, to je aktuální realita katastrálních úřadů po celé zemi. V mnoha případech je to přitom zbytečné. Změny, které přináší nový občanský zákoník, nejsou ve většině případů důvodem pro přepis majetku na poslední chvíli.
Až čtyřikrát víc žádostí řeší katastrální úřady. Lidé se totiž nejspíš bojí nového občanského zákoníku. Kvůli němu se prodlouží například doba vyřízení vkladu na katastru.
Katastrální úřady chystají od nového roku změny, které budou součástí občanského zákoníku. Pro lidi to znamená například nové poplatky nebo delší dobu zápisu do katastru nemovitostí. Klienti proto ještě teď před koncem roku obsadili čekárny úřadů. Nápor zažívají mimo jiné i v Jihlavě.
Katastrální úřad v Třeboni je minulostí. Dnes naposledy si tu lidé mohli vyřídit své záležitosti. I přesto, že se třeboňská radnice i starostové okolních obcí snažili s úřadem jednat, pobočku se jim zachránit nepodařilo.
Připravit někoho o dům nebo pozemek už by nemělo být tak lehké jako dosud. Sněmovna schválila novelu zákona o katastrálním úřadu, která by měla takovým podvodům zabránit.
Chystané změny v katastrálním zákoně mají sice posílit práva vlastníků, zkrátí však také lhůty, ve kterých se lidé mohou bránit proti neoprávněným prodejům nebo zápisům. Nepozorným majitelům nemovitostí tak hrozí, že v budoucnu mohou o svůj majetek snadno přijít.
Zápisy v katastru nemovitostí mají být spolehlivější, některé ale pravděpodobně budou nově zpoplatněny. Počítá s tím vládní návrh nového katastrálního zákona, který sněmovna podpořila v prvním kole projednávání.
Karviná získala slib státních úředníků, že nezruší pobočku katastrálního úřadu ve městě. Původně neměla od příštího roku fungovat a lidé měli jezdit až do Ostravy. Radnici ani obyvatelům se to nelíbilo.
V tuzemsku neobvyklý boj na podporu úředníků se rozhořel v Karviné a Havířově. Z obou měst by totiž měly v příštím roce zmizet pobočky katastrálního úřadu. Lidem se to nelíbí, mají strach, že kvůli každé maličkosti budou muset cestovat do vzdálenější Ostravy. Někteří by tím ztratili řádově až hodiny času.
Nový katastrální zákon je podle Občanského sdružení majitelů domů protiústavní. Připravovaná norma, která počítá s tím, že každý údaj v katastru nemovitostí je pravdivý, totiž může podle sdružení ohrozit vlastnická práva.
Za zápis do katastru nemovitostí by lidé mohli platit dvakrát víc než dosud. Počítá s tím návrh novely zákona o správních poplatcích, který projedná příští týden vláda.
Katastrálním úřadům se už podařilo zdigitalizovat polovinu katastrálních map. Nejdál jsou na Moravě. Kompletně hotovo má být ale až v roce 2017. Kdo si myslí, že stačí současné mapy třeba jen naskenovat, ten se mýlí. Celý proces je daleko složitější.