Zadeh nejprve stanul před soudem kvůli tomu, že podle vyšetřovatelů společně s dalšími lidmi vytvořil řetězec firem a ošidil stát na daních zhruba o 2,5 miliardy korun.
Shodou okolností se právě Zadeh nejspíše stal součástí dalšího pochybení brněnského soudu. Ten povolil v roce 2018 odposlouchávání deseti výslechových cel ve vazební věznici v Brně-Bohunicích.
Po složení 150 milionů korun, což je zřejmě nejvyšší kauce v Česku, justice začátkem roku 2016 rozhodla o Zadehově propuštění. Obratem byl ale zadržen kvůli íránskému zatykači.
Daňovou kauzou se 14 obžalovanými se Krajský soud v Brně zabýval od roku 2016. Šlo o úniky při dovozu pohonných hmot. Zadeh byl navíc souzený za ovlivňování svědků.
V případu je z miliardových daňových úniků obžalováno celkem 14 lidí, soud ale část obžalovaných včetně Zadeha vyčlenil do samostatných trestních řízení.
Nejvyšší soud rozhodl už v březnu, vypracování písemného znění se však protáhlo, teprve nyní mají rozhodnutí doručeno všichni účastníci řízení. Pro veřejnost zatím odůvodnění není k dispozici.
U soudu doznal i k tomu, že trestný čin spáchal v rámci organizované skupiny. „Domlouvali jsme se na relativně vysokém nepodmíněném trestu a relativně vysokém peněžitém trestu,“ uvedl Sosík.
Záležet bude na tom, do jaké míry dozná Zadeh vinu a bude akceptovat trest, a zda případnou dohodu schválí soud. Uvedl to ve čtvrtek dozorující státní zástupce Aleš Sosík.
Ve spisu Krajského soudu v Brně byl přepis odposlechu důvěrné komunikace zařazen necelých pět měsíců. Obvodní soud pro Prahu 2 Zadehův nárok na satisfakci zamítl.
Městský soud postupně obdržel dovolání Šebka, Löffelmanna a Halamkové. Celkem je odsouzených šest, mezi nimi také Zadeh, který si má odpykat osm let ve vězení a který zatím dovolání nepodal.
Vojenská policie by mohla dostat větší pravomoce. Kauce 150 milionů korun za propuštění Íránce Shahrama Zadeha zřejmě propadne státu. V Česku přibývá škodlivého ozonu.
Shahrama Abdullaha Zadeha je souzen za daňové úniky a ovlivňování svědků. Ústavní soud v úterý vyhověl Zadehově stížnosti, na svobodu se ale podnikatel íránského původu zatím nedostane.
Shahram Zadeh je hlavní postavou v kauze údajných daňových úniků za 2,5 miliardy korun z obchodu s pohonnými hmotami. Obhájcům se nelíbí, že do spisu unikla komunikace mezi advokátem a klientem.
Soud také rozhodl o propadnutí části Zadehova majetku v hodnotě statisíců korun. Ostatní obžalovaní dostali podmíněné tresty. Odvolat se všichni mohou do osmi dnů od doručení rozsudku.
Íránský podnikatel s českým občanstvím vinu v obou svých kauzách popírá. V žalobě žádal finanční zadostiučinění za nemajetkovou újmu, kterou spatřoval v nezákonnosti vazby a v její nepřiměřené délce.
Zadeh neuspěl ani s tvrzením o překročení maximální délky vazby, což jsou u závažných trestných činů tři roky. Nelze sčítat vazbu ve dvou kauzách, zdůraznil ÚS.
Kárný senát snížil státnímu zástupci Michalu Galátovi na dva měsíce plat o deset procent. Galát předtím přiznal pochybení v jedné z kauz česko-íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha.
Íránský podnikatel s českým občanstvím Shahram Abdullah Zadeh si stěžuje u Evropského soudu pro lidská práva kvůli vazbě. Stěžuje si mimo jiné na nepřiměřenou délku vazby.
Shahram Abdullah Zadeh zůstává za mřížemi. Městský soud v Brně se obává, že perský podnikatel stíhaný za miliardové daňové úniky a ovlivňování svědka uteče.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán přislíbil sněmovní komisi pro kontrolu použití odposlechů, že bude činný v případu nakládání s odposlechy v kauze česko-íránského podnikatele Zadeha.
Podnikatel Shahram Abdullah Zadeh zůstane ve vazbě. Krajský soud v Brně vyhověl stížnosti žalobce a rozhodnutí městského soudu o propuštění Zadeha z vazby zrušil.