Soud otočil. V dubnu Zadeha z vazby pustil, nyní ho v ní nechal, aby neutekl
Shahram Abdullah Zadeh zůstává za mřížemi. Městský soud v Brně se obává, že perský podnikatel - stíhaný za miliardové daňové úniky a ovlivňování svědka - uteče. V dubnu přitom stejný soud rozhodl, že Zadeh může na svobodu. Podle jeho advokátky Aleny Kojzarové se podřídil názoru nadřízené instance.
"Ve věci bylo rozhodnuto tak, že se žádost obviněného o propuštění z vazby na svobodu zamítá. Obviněný si proti tomuto rozhodnutí podal na místě stížnost," řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Brně Petra Hovorková. O Zadehovi jednal soud ve středu, za mřížemi ho ponechal kvůli obavě, že uteče.
Stejný soud přitom v dubnu Zadeha propustil na svobodu, jeho rozhodnutí ale zvrátil krajský soud, který nakonec podnikatele nechal ve vazbě. Nynější obrat mluvčí nechtěla rozebírat. "Věc bohužel nemohu více komentovat, protože samotné rozhodnutí se zatím vypracovává," vysvětlila.
Teď nemá důvod utéct, ale později ano, vysvětluje soud, proč nechal Peršana Zadeha ve vazbě
Číst článek
Podle Zadehovy obhájkyně Aleny Kojzarové se městský soud podvolil rozhodnutí nadřízené instance. "Žádost o propuštění z vazby zamítl s odůvodněním, že je vázán názorem krajského soudu," uvedla.
'Soud porušil Zadehova práva'
"Řídil se právním názorem krajského soudu, který porušil práva pana Zadeha, a dokonce definoval nový důvod útěkové vazby, která prý může nastat až někdy v neurčité budoucnosti. To je v příkrém rozporu se smyslem a účelem trestního řádu," zkritizovala rozhodnutí městského soudu Kojzarová v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Krajský soud v červnu vysvětlil ponechání Zadeha ve vazbě následovně: "Tvrzení soudu prvního stupně, že dosud neuprchl, nemá žádný věcný význam. Jak je zřejmé z předchozí trestní věci, byl z vazby propuštěn a s ohledem na charakter trestní věci projednávané u Krajského soudu v Brně nelze očekávat brzké vyvrcholení tohoto soudu v eventuálním odsuzujícím rozsudku. Obviněný tak v současnosti důvod k uprchnutí nemá, ten evidentně nastane až eventuálně bude uznán vinným a bude mu uložen trest. Podobná situace je i v nyní projednávané trestní věci, kde za stejné situace mu též hrozí velmi vysoký trest."
Absurdní zdůvodnění
Kojzarová tehdy argumentaci ostře zkritizovala."Odůvodnění považujeme za absurdní. Podle stejné logiky by musela být ve vazbě každá osoba, která je trestně stíhána," komentovala rozhodnutí.
Zadeh se u Krajského soudu v Brně zpovídá s dalšími 14 lidmi z daňových úniků. Ve vazbě kvůli tomu strávil 22 měsíců, na svobodu ho dostala tučná kauce 150 milionů korun. Loni v prosinci se za mříže vrátil poté, co ho kriminalisté obvinili společně s pěti lidmi z ovlivňování svědka v daňové kauze. Podnikatel ve vazbě strávil celkem již 2,5 roku.
Trestní oznámení na šéfžalobce
Kauza se dostala i na parlamentní půdu. Sněmovní komise o odposleších se totiž zabývá její druhou větví. V jednom z přepisů odposlechů se objevila komunikace Zadeha s advokátkou, což je podle trestního řádu nepřípustné. Komise kvůli tomu již vyslechla ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO). Po opakovaných pozvánkách by měl dorazit také nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ministr navíc přislíbil, že ho zbaví mlčenlivosti.
Za použití komunikace byl již kázeňsky potrestán policista. Podle šéfa odposlechové komise Daniela Korteho (TOP 09) se však trestného činu dopustil i dozorový státní zástupce. Korte má v záloze také trestní oznámení na šéfžalobce Zemana. Jedno trestní oznámení již podala Unie obhájců.