V kauze Zadeh padla druhá obžaloba. Jeden ze stíhaných přišel o status spolupracujícího obviněného
Rozhodl se policii pomoct usvědčit perského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha z ovlivňování svědků. Výměnou za to advokát Ondřej Kučera žádal status spolupracujího obviněného, aby dostal citelně nižší trest. Těsně před závěrem vyšetřování mu však státní zástupce oznámil, že nevidí důvod mu ho přiznat, policii prý příliš nepomohl. Ve druhé kauze týkající se Zadeha již padla obžaloba, Městský soud v Brně ji začne projednávat v listopadu.
"Městský soud v Brně již obdržel obžalobu ve věci pana Zadeha. V této věci je podána obžaloba na celkem šest osob, jejichž totožnost nebude soud zatím sdělovat. Ve věci je již nařízeno několik jednání, která proběhnou v průběhu měsíce listopadu a prosince," potvrdila informaci serveru iROZHLAS.cz mluvčí Městského soudu v Brně Petra Hovorková.
Kauza Zadeh: jeden z obviněných začal mluvit, čtyři opustili vazbu
Číst článek
Policie: Ovlivňovali svědky
Zadeh již čelí obžalobě z mnohamiliardových daňových úniků. Podle policie však na jeho pokyn skupina pěti lidí ovlivňovala svědky, aby změnili výpovědi a tím mu pomohli.
Konkrétně se všichni před soudem mají zpovídat z toho, že jednomu ze svědků nabídli 20 tisíc eur (v přepočtu 540 tisíc korun), na dalšího zase údajně vyráběli falešné důkazy ukazující na obchodování s drogami. Jinému údajně vyhrožovali obviněním z únosu. Zadeh podle policie také tlačil na tlumočníka, aby nechodil k výslechům a zdržoval tak vyšetřování.
Advokát Kučera se rozhodl, že policii s vyšetřováním pomůže. A tehdejší dozorující státní zástupce Michal Galát mu po lednovém výslechu sdělil, že s ním počítá jako se spolupracujícím obviněným.
Jenže Galát s dozorem nad vyšetřováním skončil. Jeho nadřízený Ivo Ištvan ho nechal stáhnout, a dokonce na něj podal kárnou žalobu. Policisté pod dozorem původního státního zástupce totiž opakovaně chybovali, do spisu například založili přepis odposlechu mezi Zadehem a jeho obhájkyní. A to zákon zapovídá.
Nový žalobce otočil
Po Galátovi tak převzal případ jeho kolega z Vrchního státního zastupitelství Robert Henzel. A ten na konci srpna Kučerovi oznámil, že na nižší trest za spolupráci může zapomenout.
"Po seznámení se s obsahem podstatných skutečností vyplývajících ze spisového materiálu sděluji, že po vyhodnocení výpovědí nespatřuji důvod považovat obviněného Ondřeje Kučeru za spolupracujícího obviněného," píše ve vyrozumění, do něhož server iROZHLAS.cz nahlédl.
Spolupracující obviněný
(1) V řízení o zločinu může státní zástupce v obžalobě označit obviněného za spolupracujícího, jestliže obviněný
a) oznámí státnímu zástupci skutečnosti, které jsou způsobilé významně přispět k objasnění zločinu spáchaného členy organizované skupiny, ve spojení s organizovanou skupinou nebo ve prospěch organizované zločinecké skupiny a zaváže se podat jak v přípravném řízení, tak i v řízení před soudem úplnou a pravdivou výpověď o těchto skutečnostech,
b) dozná se k činu, pro který je stíhán, přičemž nejsou důvodné pochybnosti o tom, že jeho doznání bylo učiněno svobodně, vážně a určitě, a
c) prohlásí, že souhlasí s tím, aby byl označen jako spolupracující obviněný
Kučera pro něj nepříjemný krok zastupitelství nekomentoval, nereagoval na telefonát ani na zaslanou SMS zprávu. Bez odpovědi ponechal otázky také jeho advokát Jiří Císař. V březnu se však o spolupráci s policií odmítl bavit.
Spolupráce může obviněným vynést citelně nižší trest, například v Česku asi nejznámější spolupracující obviněná, stavařka Ivana Salačová, pomohla policii rozkrývat údajnou korupci kolem někdejšího středočeského hejtmana Davida Ratha. Od soudu pak odešla jako jedna z hlavních aktérek s podmínkou.
Rozhodne až soud
V případě advokáta Kučery rozhodnutí státního zástupce ještě nemusí znamenat definitivní ztrátu naděje na případný nižší trest, status spolupracujícího obviněného totiž přiznává až soud. Sám Zadeh popírá, že skupinu ovlivňující svědky řídil. Policii se podle jeho obhajoby nepodařilo prokázat žádné napojení.
V daňové kauze, kvůli níž údajně skupina kolem Zadeha svědky ovlivňovala, hrozí Peršanovi až 13 let. Podle obžaloby v letech 2012 a 2013 přivezl s komplici do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa. Stát údajně ošidili na daních pomocí falešných daňových přiznání, celková škoda činí 2,5 miliardy korun.