Při léčbě problémů s klouby, zejména rameny, koleny a kotníky, ortopedi stále častěji využívají neinvazivní metody. Nemusí při nich provádět složité řezy, což urychluje pacientovu rekonvalescenci.
Moderní metoda, při které se operatér dívá do bolavého kloubu prostřednictvím miniaturní kamery, se hodí hlavně pro diagnostiku a ošetření lehčích poranění – například kolene.
Výzkumníci z Vysokého učení technického v Brně se rozhodli pro opačný postup. Jimi vyvinutá náhrada se přizpůsobuje kloubu a dodává mu potřebnou pružnost. Svůj design přihlásili k patentování.
Nové odznaky policejních veteránů připomínají ty, které mají aktivní policisté, píše Mf Dnes. Pacientům s novou kloubní náhradou mají podle Deníku pojišťovny proplácen operaci. Více v přehledu tisku.
V Panochově nemocnici v Turnově na Semilsku začali dělat unikátní operace. Pacientům tam dávají umělé kolenní klouby udělané na míru. Nejmoderněji vyrobené náhrady, které turnovská nemocnice objednává v Americe, usnadňují práci lékařům a především ušetří hodně bolesti a dnů rekonvalescence pacientům.
Kromě známého motta „na srdce jsou Poděbrady“ by se teď mohlo začít říkat, že Poděbrady jsou nejen na srdce, ale také na klouby. Středočeské lázně se nově budou věnovat také léčení pacientů po operacích kloubů.
Před 35 lety se cestující v Praze mohli poprvé svézt kloubovými autobusy. Ale místo české unikátní Karosy, která spatřila světlo světa o deset let dřív, to byly o dost ošklivější maďarské vozy Ikarus, přezdívané jako "čabajky".
Na náhradu kyčelního nebo kolenního kloubu by pacienti v Česku neměli čekat déle než rok. Je to součástí nařízení o místní a časové dostupnosti péče, kterým se od ledna řídí zdravotní pojišťovny. V jihlavské nemocnici jsou k tomuto kroku skeptičtí. Nápor pacientů je větší než kapacita.
Olomoučané, které bolí záda, klouby nebo svaly, se mohou léčit novou metodou pocházející z Japonska. Jde o takzvané kinesiotejpování, tedy nalepování speciálních pružných pásek na pokožku. Používat ho začala Poliklinika Olomouc.