Díky dlouholeté ochraně proti lovu, speciální genetické výbavě a dlouhému věku se dnes na hranicích Tanzanie a Keni vyskytují výjimeční sloní samci, jejichž dlouhé kly dřou při chůzi o zem.
Přesun desítky nakažených pracovníků z Čečelic ubytovny v Klech na Mělnicku vyvolal mezi obyvateli obce rozruch. „Vnímáme to jako podpásovku,“ řekl pro iROZHLAS.cz tamní starosta.
Dvojice čínských pašeráků slonoviny stráví 35 let ve vězení. Za mříže je poslal soud v Tanzanii. Policie muže zadržela už v roce 2013. V domě ve městě Dar es Salaam schovávali 706 klů v hodnotě přes 45 milionů korun. Vysoký trest má nejspíš sloužit jako odstrašující případ. V Africe se totiž ilegálnímu obchodu se slonovinou velmi daří.
Pašeráka slonoviny odhalili celníci na letišti Václava Havla v Praze. 25letý cizinec, který cestoval do Soulu, měl v zavazadle 15 kusů sloních klů, které dohromady vážily zhruba 24 kilo.
Pražští celníci zadrželi dalšího pašeráka sloních klů. Čtyřiadvacetiletý cizinec se snažil pronést přes Letiště Václava Havla do Vietnamu 33 kilogramů vzácné slonoviny. Na černém trhu v Asii by za ně dostal více než jeden a půl milionu korun.
Když se zvedne hladina Labe, obec Kly na Mělnicku ohrožuje velká voda. Velké škody tam zanechaly povodně v roce 2002 i ty letošní. Lidé přesto v Klech dál bydlí a staví a opravují si tam své domy. Drží je tam zvyk, přátelství, a také hypotéky.
Celníci v keňském přístavu Mombasa zadrželi rekordní množství podloudně převážené slonoviny. Dvě tuny klů v přepočtu asi za 20 milionů korun měly směřovat k zákazníkům do Indonésie. Barbarské pytláctví v afrických národních parcích je znovu na vzestupu a ani vyspělejší země kontinentu, jako je právě Keňa, se mu nedokážou účinně bránit.