V záplavami ohrožovaných Klech drží obyvatele hypotéky i zvyk
Když se zvedne hladina Labe, obec Kly na Mělnicku ohrožuje velká voda. Velké škody tam zanechaly povodně v roce 2002 i ty letošní. Lidé přesto v Klech dál bydlí a staví a opravují si tam své domy. Drží je tam zvyk, přátelství, a také hypotéky.
„Spousta lidí by chtěla odejít, ale je to pro ně neřešitelná situace, protože mnozí mají hypotéky, splácí je,“ říká starostka obce Kly Alice Semiánová.
Důvody však nejsou jen finanční. „Já jsem bydlela jedenáct let nahoře v Záboří. Pak mi obec dala tenhle pronájem bytu a jsem tady vlastně už 14 let a jsem tady strašně zvyklá. Jsme tady jako jedna rodina. Nikomu se nechce – postavili, dřeli se na tom baráku, nedivte se,“ vysvětluje důvody, které v obci drží ji i některé ostatní lidi, Renata Panoušková.
S následky povodní se v těchto dnech musí vypořádat také rodina Bradáčkových. Svůj starý dům nyní rodina používá jako chalupu na víkend.
„Pocházíme odtud, ale teď už tady nebydlíme, bydlíme v Záboří. Co jsme dali trochu do pořádku od toho roku 2002, tak děláme to samé znova. Je to tady teď už rizikové bydlení,“ říká Ladislav Bradáček.
Starostka Alice Semiánová si myslí, že oproti povodním v roce 2002 to mají nyní obyvatelé zatopených obcí těžší.
„V roce 2002 třeba osmdesát procent lidí pojistku mělo, ale dneska si myslím, že tu pojistku má třeba deset procent lidí, protože ty pojišťovny je dneska nepojistily a ten objekt je nepojistitelný,“ podotýká Semiánová s tím, že celé náklady na opravy nese vlastník.
Podle ní by pomohlo, kdyby se lidé z ohrožených oblastí odstěhovali. A má i představu, jak je motivovat.
„Já si myslím, že místo nějakých drahých protipovodňových opatření, kdy se dávají miliardy do povodňových stěn, kdyby na domácnost byla přičleněna nějaká částka – teď řeknu úplně spatra třeba dva miliony – a ti lidé by ji dostali, měli by možnost si postavit nový dům. Protože tohle je pořád dokola, o ničem a stav těch lidí je velké zoufalství,“ doplňuje starostka.