Keňští celníci zabavili dvě tuny sloních klů. Za oběť jim padlo asi 250 slonů
Celníci v keňském přístavu Mombasa zadrželi rekordní množství podloudně převážené slonoviny. Dvě tuny klů v přepočtu asi za 20 milionů korun měly směřovat k zákazníkům do Indonésie. Barbarské pytláctví v afrických národních parcích je znovu na vzestupu a ani vyspělejší země kontinentu, jako je právě Keňa, se mu nedokážou účinně bránit.
V nákladním přístavu v Mombase vykládají celníci sloní kly z kontejneru, který sundali z už naložené lodě. Zboží bylo deklarované jako okrasné kameny.
„Když jsme otevřeli kontejner, našli jsme stovky sloních klů odhadem v hodnotě 100 milionů keňských šilinků. Kontejner směřoval do indonéské Jakarty. Podobná zásilka byla zadržená asi před měsícem. Za oběma figurují stejné osoby,“ popisuje zásah vyšetřující komisař keňské policie.
O rekordní kontraband sloních klů se zajímal spolupracovník ČRo Štěpán Macháček
Náklad slonoviny pochází ze sousední Rwandy a Tanzánie a životem za něj zaplatilo asi 250 zvířat.
I samotná Keňa se ale s pytláckými gangy potýká. Před týdnem tu pytláci zmasakrovali dvanáctičlennou sloní rodinu. Akci měli pečlivě připravenou a několik týdnů šli se zbraněmi pěšky do oblasti, kam se nedá dostat ani terénním autem.
Že jde o problém celého černého kontinentu, potvrzuje z Jihoafrické republiky René Burdych, který se tam v boji proti pytláctví angažuje:
„Pytlačí se tu teď všechno. Lev kvůli kostem, sloni kvůli slonovině a klům. Nejhůř jsou na tom nosorožci. Minulý rok jich v Jižní Africe zabili 668, včera našli 9 nosorožců mrtvých v Krugerově národním parku. Po celé Africe je to horší a horší.“
Za přibývající masakry slonů a nosorožců může v posledních letech rostoucí poptávka z Asie. Sílící střední třída Číňanů stále více poptává luxusní zboží ze slonoviny a také tradiční medicínu, ve které mají důležité místo rohy nosorožců.
Jen kvůli slonovině přišlo za loňský rok o život přes tři tisíce africkych slonů. Obchod s ní je přitom zakázaný už od roku 1989.
Rekordní kontraband celníci odhalili v přístavní Mombase, druhém největším městě východoafrické Keni