Při dnešním „bláznivém“ počasí se snadno může stát, že se nám jaro i část podzimu spojí v prodloužené léto. Já mám na stanovení příchodu podzimu vlastní pomůcku, v obchodech se totiž objeví fíky.
Na výletě do městeček v takzvaných Českých Alpách, tedy kopcovité krajině východní Nebrasky se studenti setkávají i s místní specialitou. Kulatými koláči z kynutého těsta s náplní uprostřed.
„Je to dávný židovský pokrm, který vznikl tady u nás, v Lublinu. A rychle získal na oblibě. Nejen díky tomu, že dobře chutná, ale že je taky levný,” popisuje pekařka Marta.
Slaný koláč se špenátem, fazolemi a sýrem bude korunovační pokrm britského krále Karla III. Původně quiche pochází z Francie. A některým Francouzům se teď nelíbí korunovační verze tohoto pokrmu.
Na hlavní „hvězdu“ korunovačního banketu se čekalo až do oznámení britské královské rodiny – oficiálním pokrmem bude lehký korunovační quiche se sýrovou a špenátově-bylinkovou náplní.
Bretaňská kulinářská specialita, které místní říkají Gateau Breton, je jednoduchá, trvanlivá i variabilní.
K přípravě slavného koláče vám budou v základu stačit pouhé čtyři ingredience.
Dobrovolník Michailu přivezl na trh v Buče nedaleko Kyjeva, ve které se lidé stále vzpamatovávají z ruské okupace, tradiční velikonoční koláče. Jsou to dorty z kynutého těsta zdobené cukrovou polevou.
Já se na čas švestek těším a nemohu se jich dočkat. V současnosti mám už za sebou švestkové knedlíky, švestkové koláče a dnes pro vás mám hodně lákavý recept, skořicové buchty se švestkami.
Třešně mají nepřeberné možnosti kulinářského využití. V receptu v článku najdete, jak si upéct třeba perfektní Tarte Tatin, neboli obrácený koláč - tradiční francouzskou specialitu.
Léto je čas borůvek. A s těmi se pojí i recepty, které si oblíbily už naše babičky. Vyzkoušejte například nepečený dort s čokoládovým krémem nebo rakouský trhanec s borůvkami.
V kabině basketbalistek USK Praha je jedno pravidlo. Kdo dá stý bod týmu v jakémkoliv zápase, musí spoluhráčkám něco upéct. Po euroligovém zápase s Castors Braine to čeká Francouzku Vukosavljevičovou.
Odkud jablko pochází, se můžeme jenom dohadovat. Faktem je, že lidstvo doprovází, osvěžuje, dodává vitaminy a dobrou náladu už tisíce let. První plody prý trhali na stráních v Kazachstánu.
Žádný masopust na jihu Spojených států se neobejde bez tradičních průvodů v maskách, kostýmech a bez honosných plesů. Jižanský karneval, známý jako Mardi Gras, má ale i specialitu, která nesmí chybět na žádném jídelním stole - King cake, nebo-li Královský koláč. V New Orleans a na louisianském venkově se peče už od konce 19. století.
Ve městečku Yukon v Oklahomě se dnes rozbíhá každoroční český festival, na který se pečou tradiční české koláče dlouho dopředu. Na slavnosti se pak Češi nejen veselí, ale také vydělávají peníze na krajanské aktivity.