Farmáři si stěžují, že vláda Šrí Lanky není ani schopná ani ochotná lidem pomáhat. Sami se tak musí vypořádat s následky hospodářské krize, která silně zasahuje zejména ty nejchudší.
Vikremesinghe, který je Radžapaksovým spojencem, je jedním z hlavních favoritů na zvolení řádným prezidentem, i když protestující požadují i jeho odchod.
Ve středu podruhé během necelého týdne protestující vnikli do přísně střežené vládní budovy, tentokrát se jednalo o sídlo premiéra Ranila Vikremesingha.
Pákistánský ministr pro rozvoj Ahsan Iqbal požádal občany, aby konzumaci čaje snížili o jeden až dva šálky denně. Pákistán má totiž v současnosti devízové rezervy jen na dva měsíce.
Na západním pobřeží Srí Lanky 12 dní hořela loď MV X-Press Pearl. Loď se potopila 2. června, kdy do vody uniklo několik tun plastových granulí. Obavy vzbuzoval také možný únik nafty.
Podle předchozích výpočtů zahynulo během nedělních útoků 359 lidí. Více než 500 lidí bylo zraněno. Ministerstvo uvedlo, že většina obětí jsou místní, nachází se mezi nimi ale i desítky cizinců.
„Počáteční vyšetřování odhalilo, že se jednalo o odvetu za útok na mešity na Novém Zélandu,“ řekl k nedělním atentátům v metropoli Kolombu a na dalších místech náměstek ministra obrany.
Teroristické útoky, které v neděli cílily na několik kostelů a luxusních hotelů na Srí Lance a při nichž zemřelo nejméně 215 lidí, oživily u mnoha místních obyvatel noční můry hrůz občanské války.
Premiér Andrej Babiš (ANO) označil zprávy o útoku za neuvěřitelné. Podobně jako další politici poukázal na to, že se odehrály během křesťanských svátků.
Vláda vyhlásila zákaz vycházení a omezila sociální sítě. Zasažená místa jsou hojně navštěvovaná turisty. Terčem jednoho z útoků byl kostel svatého Antonína v hlavním městě Kolombu.