Pákistán vyzval obyvatele, aby pili méně čaje. Vláda tak chce překonat ekonomickou krizi

Vláda Pákistánu prosí občany, aby nepili tolik čaje. Chce tak ušetřit peníze a udržet ekonomiku země nad vodou. Pákistán je totiž vůbec největším dovozcem čaje na světě - za loňský rok za něj utratil asi 600 milionů dolarů, zhruba 14 miliard korun. Nejen pákistánské vedení ale hledá netradiční způsoby, jak překonat ekonomickou krizi.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Balúčové v čajovně v pákistánské Kvétě

Balúčové v čajovně v pákistánské Kvétě | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Pákistánský ministr pro rozvoj Ahsan Iqbal požádal občany, aby konzumaci čaje snížili o jeden až dva šálky denně. Pákistán má totiž v současnosti devízové rezervy jen na dva měsíce - a to se podle britské veřejnoprávní stanice BBC týká veškerého dovozu.

Policie v Pákistánu pozatýkala na demonstraci 200 příznivců expremiéra Chána

Číst článek

Vláda se tak ve velkém snaží omezit dovozní spotřebu země. Požadavek na omezení pití čaje se stal virálním a koluje na sociálních sítích. Mnozí ale pochybují, že vážné finanční problémy země tím vláda vyřeší.

Už minulý měsíc Pákistán omezil dovoz luxusního zboží. Vláda se navíc snaží přesvědčit Mezinárodní měnový fond, aby znovu zahájil pozastavený záchranný program ve výši šesti miliard dolarů. Fond tento program z roku 2019 pozastavil kvůli problémům ohledně požadovaných reforem.

Den volna na Srí Lance

Neobvyklým způsobem se snaží zmírnit dopady ekonomické krize také vláda Srí Lanky. Ta schválila čtyřdenní pracovní týden pro státní zaměstnance, tedy zhruba pro jeden milion lidí, uvedla BBC.

Každý pátek po dobu nejméně následujících tří měsíců budou zůstávat doma, den volna navíc mají využít k pěstování plodin využitelných k jídlu. Pěstovat mají Srílančané hlavně rýži.

Nedostatek potravin rychle zvyšuje jejich cenu - v metropoli Kolombo se zvýšily o víc než 57 procent. Celková inflace se na Srí Lance v květnu vyšplhala ke 39 procentům. Můžou za to mimo jiné rostoucí světové ceny komodit nebo teď už odvolaný zákaz chemických hnojiv.

Rodinný klan přivedl Šrí Lanku na pokraj krachu. Chybí potraviny i benzin, zemí zmítá násilí

Číst článek

Vláda minulý týden také oznámila okamžité zvýšení daně z přidané hodnoty z osmi na dvanáct procent. Nepříznivou ekonomickou situaci v zemi od března doprovázejí nepokoje, které v květnu přerostly v násilí. Prezident Gotabaja Radžapaksa byl tehdy nucen uchýlit se do opevněné oficiální rezidence a vláda vedená jeho bratrem Mahindou odstoupila.

Srí Lanka se potýká s nejhorší ekonomickou krizí za posledních 70 let - vláda nemá peníze na nákup paliva, léků a jídla ze zahraničí. Dopady krize pociťuje už velká část z 22 milionů obyvatel. Srílančané často tráví dlouhé hodiny ve frontách u čerpacích stanic a už několik měsíců se musí vyrovnávat s dlouhými výpadky elektřiny.

OSN minulý týden varovala, že zemi hrozí humanitární krize. Plánuje proto poskytnout 47 milionů dolarů - tedy více než jednu miliardu korun, na pomoc ohroženým lidem v zemi.

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme