Šrí Lanka vyhlásila výjimečný stav a celostátní zákaz vycházení. Důvodem jsou masové protivládní protesty

Šrí Lanka, kterou otřásají protivládní protesty, ve středu vyhlásila výjimečný stav. Kvůli nepokojům zavádí i celostátní zákaz vycházení, který bude platit do čtvrtečního rána. Současné vedení země považuje opatření za nezbytné pro zachování veřejného pořádku, informuje BBC. Prezident Gotabaja Radžapaksa, který uprchl v noci na středu s manželkou a dvěma bezpečnostními pracovníky na Maledivy, zamířil do Singapuru, oznámila agentura Reuters.

Kolombo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na ostrově se v posledních dnech odehrávaly mohutné protesty

Na ostrově se v posledních dnech odehrávaly mohutné protesty | Foto: Dinuka Liyanawatte | Zdroj: Reuters

Občané Šrí Lanky žijící na Maledivách ve středu uspořádali protesty, v nichž naléhali na maledivskou vládu, aby přestala poskytovat útočiště prchajícímu srílanskému prezidentovi, uvádí BBC.

Do rezidence šrílanského prezidenta vtrhli rozhněvaní demonstranti. Státník stihnul uprchnout

Číst článek

Śrí Lance podle britského webu hrozí, že se propadne do dalšího chaosu, či dokonce do stavu anarchie.

Ve středu podruhé během necelého týdne protestující vnikli do přísně střežené vládní budovy, tentokrát se jednalo o sídlo premiéra Ranila Vikremesingha.

Na sociálních sítích lidé publikovali videa z prvních momentů po prolomení policejních kordonů. O několik minut později již demonstranti s vlajkami oslavili svůj úspěch na balkóně premiérského sídla. Sám premiér se v něm ale nenachází a podle stanice BBC není v bezprostředním ohrožení.

Premiér Ranil Vikremesinghe se kvůli útěku srílanského prezidenta Gotabaja Radžapakse stal dočasným úřadujícím vůdcem země. Protestující však chtějí, aby odstoupil i on, protože ho považují za osobu příliš blízkou rodině Radžapaksů, kterou viní ze současné hospodářské krize.

Prezident zatím neodstoupil

Šrílanský prezident Gotabaja Radžapaksa, který národu dříve slíbil, že ve středu oficiálně odstoupí ze své funkce, tak zatím neučinil. Prezidentův rezignační dopis se ale podle informací BBC od opozičního politika očekává před půlnocí. O novém prezidentovi má parlament hlasovat 20. července.

Krize na Šrí Lance se zhoršuje. Pohonné hmoty smí tankovat jen policie, záchranáři a zásobování

Číst článek

Veškerá prezidentská oznámení v posledních dnech pocházejí buď z kanceláře premiéra, nebo z úst předsedy parlamentu. Sám Radžapaksa se k nejnovějším událostem přímo nevyjádřil, upozorňuje stanice BBC.

Premiér ve středu požádal předsedu parlamentu, aby jmenoval nového ministerského předsedu, který bude přijatelný nejen pro současnou vládu, ale i pro opozici. Radžapaksova strana, Šrílanská lidová fronta, má ovšem v parlamentu výraznou většinu.

Pokud by tedy nastala situace, že by byl Vikremesinghe opět zvolen s podporou poslanců vládní strany, protesty budou podle zdrojů BBC pravděpodobně pokračovat.

Rozzuřené davy zatím odolávají bezpečnostním složkám země. Pokud se Vikremesinghe rozhodne protestující davy potlačit pomocí větší síly, může to vést k další vlně násilí a napětí v zemi zmítané krizí, uvádí BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme