Situace je v současnosti velmi napjatá. Povstalci – Kanakové protestující proti novému volebnímu zákonu – postavili barikády na silnicích vedoucích k hlavnímu městu Nouméa, k nemocnici, k přístavu.
Mezi dovezenými předměty jsou i takzvané ghanské korunovační klenoty, zlatá dýmka míru nebo zlaté odznaky, které nosili úředníci pověření očištěním královy duše.
Archeolog David Wengrow v knize Dawn of Everything, oponuje představě, že s civilizací nutně přichází hierarchie. Co když mohou lovci a sběrači nabídnout demokracii víc než starověké Řecko?
Karel III. v doprovodu manželky Camilly přiletěl do keňského hlavního města v pondělí večer. V úterý dopoledne jej ve svém sídle slavnostně a s vojenskými poctami uvítal keňský prezident William Ruto.
„Píšu jako rukojmí. Niger čelí útoku vojenské junty, která se snaží svrhnout naši demokracii, a já jsem jen jedním ze stovek občanů, kteří byli svévolně a nezákonně uvězněni,“ napsal svržený Bazoum.
Podle Vatikánu vyvolala „negativní komentáře“. Zobrazení papeže na památníku podle některých připomínalo „koloniální minulost, která je vzdálená poselství univerzálního bratrství papeže Františka“.
Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví. Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let.