Vatikán stáhl známky, na kterých vypadal papež jako Jindřich Mořeplavec. Pobouřily samotného Františka

Vatikán nechal stáhnout z prodeje známky, na kterých byl papež František zobrazen tak, aby připomínal portugalského prince Jindřicha Mořeplavce, který je považován za jednoho ze zakladatelů někdejší portugalské koloniální říše. Známky byly zhotoveny u příležitosti Světových dnů mládeže, které se v srpnu uskuteční v portugalské metropoli.

Vatikán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle italského tisku ale známka vyvolala u papeže nevoli. František nedávno odmítl církevní doktrínu, která ospravedlňovala kolonizaci Latinské Ameriky.

Známka zobrazovala papeže v čele zástupu mladých lidí na Památníku objevitelů v Lisabonu. Papež tak byl vyobrazen na podobném místě, na kterém se na památníku nachází socha Jindřicha Mořeplavce.

,Existuje mírová mise.‘ Vatikán je připraven pomoci s návratem ukrajinských dětí z Ruska, řekl papež

Číst článek

Tento vlivný člen portugalské královské rodiny financoval v 15. století portugalské námořní expedice a je považován za jednoho ze zakladatelů portugalské koloniální říše.

Podle Vatikánu však známka vyvolala „různé negativní komentáře“. Zobrazení papeže na památníku podle některých připomínalo „koloniální minulost, která je velmi vzdálená poselství univerzálního bratrství papeže Františka“.

Podle italského tisku známka vyvolala nevoli samotného papeže. V březnu hlava katolické církve odmítla takzvanou objevitelskou doktrínu, kterou církev od 15. století legitimizovala zabírání půdy původních obyvatel obou Amerik pod záminkou šíření křesťanské víry.

Papež František pochází z Argentiny, bývalé španělské kolonie, a několikrát projevil pochopení pro domorodé národy, které se staly oběťmi evropské kolonizace.

Sporný je i samotný Památník objevitelů. Část Portugalců poukazuje na to, že jej nechal postavit na přelomu 50. a 60. let minulého století autoritářský pravicový režim Antónia Salazara. Měl být oslavou portugalské koloniální říše, která se však v té době začala již rozpadat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme