‚Téma kolonialismu a otroctví bere Karel III. nesmírně vážně.‘ Král podpořil výzkum o roli svých předků
Král Karel III. vyjádřil podporu prvnímu britskému projektu, který má zkoumat roli britské monarchie v otrokářství. Oznámil to ve čtvrtek Buckinghamský palác.
Oznámení o výslovné panovníkově podpoře přišlo v den, kdy deník The Guardian zveřejnil nedávno objevený dokument z roku 1689 o převodu akcií Královské africké společnosti, která se podílela na obchodu s otroky, na krále Viléma III.
Dokument nesl podpis otrokáře Edwarda Colstona, jehož socha byla povalena v roce 2020 v Bristolu při protestech hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).
‚Není to moje jméno.‘ Běžec Farah přiznal, že byl jako dítě zavlečen do Británie a stal se otrokem
Číst článek
Buckinghamský palác sdělil, že král od svého nástupu do úřadu s „důrazem a rozhodností“ prohlubuje své znalosti o dopadech otroctví. Palác ujistil, že umožní badatelům, kteří mají na výzkumu pracovat do roku 2026, přístup do královských archivů. „Toto je téma, které bere jeho výsost nesmírně vážně,“ uvedl Buckinghamský palác.
Britská monarchie z obchodu s otroky profitovala po stovky let. Volání po možných kompenzacích se ozývá z oblasti Karibiku, kde Karel zůstává hlavou několika států včetně Jamajky nebo Baham.
Nizozemský král Willem-Alexander v prosinci pověřil komisi složenou ze tří nizozemských historiků a jednoho experta na lidská práva nezávislým zkoumáním role nizozemské královské rodiny v koloniální minulosti země, která hrála důležitou roli v celosvětovém obchodě s otroky od 17. století až do zrušení otroctví v 2. polovině 19. století.
Nizozemská vláda se za roli země v otroctví omluvila.