Egyptská policie zabila 19 radikálních islamistů ze skupiny, kterou viní z odpovědnosti za páteční útok na křesťanské Kopty. Při něm zemřelo v egyptské provincii Mínjá sedm lidí.
Katoličtí křesťané tvoří jen třetinu procenta obyvatel Egypta. Právě oni se nejvíce těší na dvoudenní návštěvu papeže Františka, který do Káhiry v pátek přiletí.
Tisíce koptských poutníků z Egypta se vypravily do Jeruzaléma. Nerespektují tak nařízení své církve, které věřícím cesty do Izraele zakazuje. Zákaz má být vyjádřením solidarity.
Koptové Egypt ani po krvavých útocích neopustí. V opačném případě by křesťanství na Blízkém východě definitivně skončilo, tvrdí koptských kněz Antonios. Vraždění prý čelili od začátku existence církve a vydrží to i tentokrát. Egyptští koptové jsou největší křesťanskou komunitou na Blízkém východě a právě proto jsou častým cílem extremistů.
Koptský papež Tavadros II. je na návštěvě Jeruzaléma. Hlava egyptských křesťanů přiletěla do Izraele poprvé od roku 1967. Důvodem neobvyklé cesty je pohřeb arcibiskupa Abrahama, zástupce koptské církve ve Svaté zemi, který zemřel ve středu. Koptská církev ale svým věřícím cesty do Izraele a Palestiny zakazuje.
V Egyptě dnes světí asi deset miliónů koptských křesťanů velikonoční neděli. Datum Velikonoc totiž vypočítávají ortodoxní církve podle juliánského kalendáře, proto bývá oproti katolickým oslavám opožděné. Hlavní velikonoční mše skončila v egyptských kostelech mnohdy až nad ránem a zároveň s ní také koptům skončilo dlouhé postní období. Koptská církev drží v počtu postních dní rekord.
Asi pět tisíc egyptských turistů přiletělo v uplynulém týdnu na letiště v Tel Avivu v Izraeli. Návštěvníci jsou vesměs z řad egyptských křesťanů, kteří na pravoslavné Velikonoce přijeli navštívit svatá místa v Jeruzalémě. Činí tak i přes nesouhlas špiček své církve.
Vánoce dnes slaví pravoslavní křesťané a patří k nim i egyptští Koptové. Tato největší křesťanská komunita na Blízkém východě se těší přízni egyptského prezidenta Abd al-Fattáha Sísího. Ačkoliv je sám muslim, přišel pozdravit křesťanské věřící na vánoční mši do káhirské katedrály. Noční mše se sloužila ale i v méně honosných kostelech egyptské metropole.
Neznámí ozbrojenci v Egyptě zabili koptského kněze. Vražda křesťanského duchovního může souviset s politickým převratem v zemi. K incidentu došlo ve městě al-Aríš na severu Sinajského poloostrova nedaleko hraničního přechodu do palestinské Gazy.
Křesťanská menšina v Egyptě vybírá hlavu koptské pravoslavné církve. Má nahradit papeže Šenúda III., který zemřel letos v březnu. Pravoslavný koptský patriarcha sídlí v katedrále svatého Marka v Káhiře a je důležitou funkcí nejen pro egyptskou křesťanskou menšinu, ale i pro celkové politické dění v zemi, kde křesťané tvoří asi desetinu populace.
Už rok je Egypt na cestě k demokracii. Země má úspěšně za sebou parlamentní volby a teď se připravuje na prezidentskou kampaň. O tom, kam přesně Egypt směřuje, se do Káhiry přijel přesvědčit ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Desítky tisíc egyptských křesťanů se přicházejí rozloučit se svým dlouholetým patriarchou Šenúdou III. Jeho tělo, oděné do svátečního hávu a usazené v papežském trůnu, bude v káhirské katedrále svatého Marka vystavené až do úterního pohřbu.
V Káhiře zemřel ve věku 88 let koptský patriarcha Šenúda III. Egyptské křesťany vedl více než čtyři desetiletí. Šenúda se v úřadu snažil mírnit náboženské napětí a byl proto oblíbený jak mezi egyptskými křesťany, tak i většinovými muslimy.
V ulicích egyptské Káhiry došlo o víkendu k násilnostem mezi tamními křesťany a muslimy, podle pozorovatelů nejhorších od pádu režimu bývalého prezidenta Husního Mubaraka. Do střetů se zapojily i vládní bezpečnostní složky.
Násilí v Egyptě musela potlačovat policie i armáda. V Káhiře se na sebe vrhaly stovky křesťanů a muslimů ozbrojených holemi. Při střetech zahynulo nejméně 24 lidí, další stovky byly zraněny.
Počet obětí násilných střetů egyptských Koptů s policií a armádou narůstá. Oficiální místa uvádějí, že při nedělních potyčkách v Káhiře zemřelo přinejmenším 24 lidí. Počet zraněných už přesáhl dvě stovky.
Hlavní organizátor víkendových střetů mezi muslimy a křesťany v Káhiře, při kterých zemřelo nejméně deset lidí a přes 100 jich bylo zraněno, byl dopaden. Obvinění stanou před přísným vojenským soudem. Egyptská vláda považuje dopadení a potrestání viníků náboženských střetů za prioritu. Vyvolávání podobných konfliktů totiž ohrožuje důvěru lidí v probíhající demokratizační proces a může situaci v Egyptě fatálně destabilizovat.
Téměř dvě stě lidí skončilo v celách po nábožensky motivovaných střetech v Káhiře. Budou se zpovídat před vojenským soudem. Policii se podařilo ještě v noci obě nepřátelské strany oddělit, i tak ale zemřelo dvanáct lidí.
Pohřeb třinácti obětí nepokojů, které v posledních několika dnech zachvátily káhirská předměstí, se dnes konal v Egyptě. Při střetech proti sobě útočili křesťané a muslimové.
Egyptské úřady výrazně posílily bezpečnost kolem kostelů. Koptové, představující největší křesťanskou církev v zemi, totiž mají tento týden Vánoce. Při útoku na jeden z jejich kostelů teroristé na Nový rok zabili 22 lidí a skoro stovky dalších zranili. Káhira se obává, že další útoky mohou následovat. Pachatele masakru v Alexandrii se zatím nepodařilo vypátrat, policie pouze kvůli výslechům drží sedm lidí.
Všechny kostely v Egyptě jsou ve stavu pohotovosti, některé zrušily obvyklé modlitby. Důvodem jsou hrozby útoku ze strany extremistických islámských skupin blízkých organizaci al-Káida.