'Bůh se za nás pomstí!' Pohřeb obětí útoku na koptské křesťany se změnil v protestní pochod
Na pohřeb sedmi obětí pátečního útoku na kopty se v sobotu do kostela v malé egyptské vesnici Dajr Džarnús dostavilo několik tisíc koptských křesťanů. Nářky a pláč se po chvíli proměnily ve vztek a mladí koptové zahájili protestní pochod, při němž prohlašovali, že budou svou víru bránit, napsala agentura Reuters.
Střelci v pátek zaútočili na autobus a další vozidla s kopty v provincii Mínja jižně od Káhiry. Při útoku přišlo o život nejméně 29 lidí a dalších 24 osob bylo zraněno. Mezi mrtvými byla i řada dětí. K útoku se v sobotu odpoledne přihlásil tzv. Islámský stát.
"Krví a duší budeme bránit náš kříž... Pomstíme se za ně, nebo zemřeme jako oni," volali mladí koptové, kteří zahájili sobotní pochod. Podle svědků pátečního incidentu autobus a další vozidla s kopty, kteří měli po pouštní cestě namířeno do kláštera svatého Samuela, zastavilo asi osm až deset maskovaných mužů ve vojenských uniformách a následně na věřící začali střílet.
Egyptské ministerstvo vnitra uvedlo, že atentátníci na místo přijeli ve třech vozech. Ženám prý sebrali veškeré zlaté šperky. Když útočníci z místa ujížděli, jednomu vozu praskla pneumatika, proto atentátníci zastavili nákladní vůz, zabili jeho posádku, kterou tvořili koptští zedníci, a v odcizeném voze ujeli.
Jeden z útočníku měl u sebe podle svědků kameru, což by mohlo naznačovat, že na internetu bude zveřejněno video z útoku. Bezpečnostní složky po útočnících zahájily rozsáhlé pátrání.
Agentura AP s odkazem na vládní zdroje v pátek napsala, že egyptské letectvo zaútočilo na vojenské základny ve východní Libyi. Svědkové z místa útoku agentuře AFP sdělili, že letectvo zaútočilo na čtyři místa ve východolibyjském městě Derna, které ovládá milice blízká teroristické síti Al-Káida.
Odveta za útok na koptské křesťany. Káhira zaútočila na tábory teroristů v Libyi
Číst článek
K útoku na kopty došlo den před začátkem islámského postního měsíce ramadánu, páteční masakr následoval po sérii útoků na koptské křesťany, k nimž se rovněž přihlásila radikální organizace Islámský stát.
Jeden ze svědků útoku, který okolo místa incidentu projížděl, agentuře Reuters řekl, že policisté na kontrolních stanovištích s islamisty sympatizují, nebo přinejmenším nenávidí kopty. Podle něj koptům nespěchali na pomoc a dokonce zabránili ambulanci v průjezdu. Dodal, že při útoku přišlo o život tří a čtyřleté dítě.
'Skončí v pekle!'
Pohřební modlitba za sedm z obětí masakru v kostele v Dajr Džarnús se konala v koptštině, což je poslední živý jazyk, který je příbuzný staré egyptštině. "Zasloužili si to snad? Jen šli do práce a pak je zabili," řekl jedna žena na pohřbu o zabitých zednících. "Bůh se za nás pomstí. Nebudeme páchat násilí, protože jsme křesťané a máme lásku v srdci. Stačí, že oni skončí v pekle," dodala.
Islamisté, jejichž cílem je svržení vlády prezidenta Abdal Fattáha Sísího, znásobili útoky v Egyptě po svržení tehdejšího islamistického prezidenta z nyní zakázaného Muslimského bratrstva Muhammada Mursího v roce 2013. Radikálové koptské křesťany viní z podpory sesazení Mursího.
V zemi platí tříměsíční výjimečný stav poté, co na začátku dubna zabili sebevražední atentátníci ve dvou kostelech - v Tantě a v Alexandrii - 45 lidí. K tomuto masakru se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Radikálové tehdy varovali před dalšími útoky. Koptská menšina, která tvoří asi deset procent z 94 milionů obyvatel Egypta, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.