Nalezené oběti si vybraly malou místnost jako útočiště a čekaly, až skončí déšť sopkou vyvržených kamenů. Ty však zablokovaly dveře a zabránily jim v útěku. Nakonec je zalila láva ze sopky.
Cena překonala odhady, které byly mezi 4 až 6 miliony dolarů. Částka převýšila i předchozí aukční rekord. Za pozůstatky tyranosaura rexe přezdívaného Stan zaplatil zájemce 31,8 milionu dolarů.
Tam, kde bývala podlaha, se našly v hloubce mezi deseti až patnácti centimetry kosterní ostatky celkem pěti lidí, mezi nimi nemluvněte a dítěte ve věku deseti až dvanácti let.
Konkrétně se jedná o zakladatele olomoucké větvě Přemyslovců Otu I. Olomouckého, řečeného Sličného či jeho vnuka Otu III. Po této analýze chybí informace už jen o jedné generaci Přemyslovců.
„Jedná se o hroby kultury lineární, jsou to čtyři pohřby na sídlišti, staré asi 7000 let, to znamená 5000 let před naším letopočtem,“ říká archeoložka Slováckého muzea Dana Menoušková.
Archeologové sice doufali v nález bohatého pravěkého pohřebiště, nově vytyčený dobývací prostor ale skrýval jen dva pravěké hroby – konkrétně šlo o příslušníky kultury se šňůrovou keramikou.
V úterý prodaná kostra nese název Trinity, protože je seskládaná z kostí tří různých zvířat, která byla v letech 2008 až 2013 objeveny v amerických státech Montana a Wyoming.
Hostem Radiožurnálu byl známý český ortoped Jan Bartoníček, který zkoumal kostru Karla IV. a jeho četná poranění. Kde k nim Otec vlasti přišel a jak ovlivnila zranění jeho život?
Návštěvnicí Národního muzea si budou moct po pěti letech opět prohlédnout legendární kostru plejtváka myšoka. K vidění je spolu s dalšími 1500 předměty v rámci nové stálé expozice Zázraky evoluce.
Deník Právo přináší podrobnosti o lidech, kteří žádají o odškodné za to, že se nakazili covidem na pracovišti. Hlavní skupinou, která o odškodnění žádá, jsou zdravotníci.
Výzkumný tým zjistil, že 27 procent koster pocházejících ze 14. a 15. století trpělo vbočeným palcem. Vbočený palec byl častější u bohatších, výše postavených jedinců žijících v městských oblastech.
První zbytky dinosaura objevili archeologové v roce 2013. Následující průzkumy vedly k objevu dalších kostí včetně lebky či 1,3 metru dlouhého hřebínku. Poskládání umožnila pojmenování nového druhu.
Autoři nové výstavy Cesta na Horu Národního muzea bělohorské období vnímají v kontextu doby a nahlížejí na události z odstupu. Nehledají vítěze ani poražené.
Utržená suma čtyřnásobně překonala dosavadní rekord, pokud jde o vydražení dinosaura. Od prvního nálezu v roce 1902 byla objevena jen asi padesátka těchto dravých ještěrů.
Při průzkumné sondě hromadného hrobu na ďáblickém hřbitově našli archeologové dvě zachovalé kostry dospělých lidí. Vyloučili ale, že by patřili Zdeně Mašínové starší.
Někteří odpůrci Soleckého představy o pohřbívání u neandertálců nabízeli hypotézu, že na dotyčné v Šanidaru spadl strop. To ale podle Vladimíra Sládka nemusí být v rozporu s možností pohřbu.
Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně unikát. Našli kostru ženy ze starší doby bronzové, která v hrobu objímá dítě, takto pohřbená těla z té doby dosud neviděli.
Archeologům v Mexiku se daří rychleji zkoumat a konzervovat kostru mamuta, který zemřel zhruba před 14 000 lety. Odborníci tvrdí, že jim může přiblížit život primitivních lidí, informoval server GMA News.
Nová genetická studie zveřejněná v časopise Nature ukázala, že předci většiny dnešních Evropanů přišli na kontinent zhruba před 38 tisíci lety. Pro české vědce ale bylo zajímavější zjištění, jaký typ člověka v tehdejší Evropě převládal. Podle výsledků mezinárodního týmu, na kterém se podíleli i archeologové z Masarykovy univerzity v Brně, převládal v Evropě doby ledové genofond lidí z Dolních Věstonic.
Třináct metrů na délku a téměř čtyři metry na výšku v bocích. To jsou míry Sue. Mezi královnami krásy si asi své místo nenajde, po světě má ale přesto nespočet obdivovatelů. Sue je totiž jméno kostry tyranosaura rexe nalezeného přesně před 23 lety v Jižní Dakotě.
Zhruba tři tisíce let starou kostru ženy objevili dnes v Polešovicích na Uherskohradišťsku. Archeologové našli ostatky při záchranném průzkumu, který předchází těžbě písku.
Kostru slona budou moci už letos vidět návštěvníci hradu ve Zlíně - Malenovicích. Je to jediná veřejně přístupná kostra slona v republice. Stane se součástí zoologické expozice, kterou připravuje správce historické památky, Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
Američané jednají o tom, že by Mongolsku vydali zpět kostru vzácného dinosaura. Skelet před měsícem vydražil neznámý kupec na aukci v New Yorku. Fosilii ale podle Mongolů někdo ukradl a ze země vyvezl k prodeji nelegálně.
Kostra takzvané upírky, kterou nedávno našli archeologové v Hrádku nad Nisou, není pravděpodobně žena, ale muž. Zjistili to antropologové před transportem kostry do muzea Trojzemí.