Už za tři týdny, 26. února, má Evropská komise představit Dohodu o čistém průmyslu, která bude obsahovat konkrétní plány na pomoc průmyslovým podnikům.
Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce.
Odstavení koksovny by podle šéfa OS KOVO Liberty bylo nevratné. Také by to podle něj znamenalo pravděpodobně vyšší náklady na emisní povolenky, protože by huť neměla kam dávat vysokopecní plyn.
„Podpora se pohybovala kolem 65 až 70 procent. Jiného kandidáta v tuto chvíli nevidíme,“ řekl Ďurčo. Podle něho debata rady svazu o nominacích a postupu byla ve středu „opravdu velmi, velmi krušná“.
V restrukturalizačním plánu firma počítá s dvěma variantami. Varianta A je s Tamehem jako dodavatelem energií, varianta B je bez něj. Liberty spíše počítá s tím, že dojde na plán bez Tamehu.
„Je potřeba říci, že kolega Středula se v odborové práci pohybuje desítky let a myslím si, že práci neodváděl špatně. Všichni děláme chyby,“ řekl předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
Josef Středula přišel o pozici předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů poté, co deník Blesk infomoval, že Středula pět měsíců neplatil členské příspěvky ve své domovské organizaci.
Odboráři věří, že pondělní celostátní stávka bude jednou z nejrozsáhlejších protivládních akcí za posledních 30 let. V polední publicistice Radiožurnálu k tomu mluvil Martin Kratochvíl ze STEM.
Den protestů vyhlásila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na pondělí 27. listopadu.Mimo odborového svazu KOVO se k ní přihlásili například odboráři pracující v potravinářství.
„Vzhledem k tomu, že to podpořily všechny odborové svazy napříč spektrem, tak by se stávka mohla odehrávat ve všech odvětvích,“ usuzuje předseda nejsilnějšího odborového svazu Roman Ďurčo.
Milan Štěch (ČSSD) vydal prohlášení, ve kterém zareagoval na kritiku asociace malých a středních podniků. Ta požaduje odvolání politika poté, co prohlásil, že živnostníci by měli platit vyšší odvody.
Novým předsedou největšího českého odborového svazu KOVO se dnes stal dlouholetý místopředseda organizace Jaroslav Souček. Devětapadesátiletý Souček do čela svazu nastupuje po Josefu Středulovi, který se v dubnu stal předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Dosud odbory KOVO řídil první místopředseda svazu Jiří Marek.
Předsedou Odborového svazu KOVO bude i další čtyři roky Josef Středula. Rozhodl o tom sjezd svazu v Hradci Králové. Středula svaz KOVO, který je se 127 tisíci členy největším odborovým svazem v zemi, vede od roku 2005.