Jurečka chce udržet zaměstnance v Liberty. Kolik jich zůstane, závisí na tom, který investor firmu získá

Kolik pracovníků v huti Liberty po převzetí zůstane, bude záležet na tom, jaký investor firmu získá. Stát bude hledat cestu, jak by případně mohl vyplácet zaměstnancům mzdy déle než tři měsíce, aby je v podniku udržel. Na tiskové konferenci po jednání s odboráři a šéfem Úřadu práce to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl, že ví o dvou vážných zájemcích o podnik. Nevyloučil, že by se mohli přihlásit ještě další.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:07 18. 6. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

alfdkjsaulj_240618-112903_jkd.jpg

Kolik zaměstnanců v Liberty zůstane, závisí na tom, který investor firmu získá | Foto: Marta Pilařová | Zdroj: Český rozhlas

Šéf odborového svazu KOVO Roman Ďurčo vyzval zaměstnance, aby výpovědi nepodávali. Generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof řekl, že úřad by mohl náhradní výplatu prvním pracovníkům začít posílat příští týden.

„Pokud se má podnik znovu rozjet, tak potřebujeme lidi udržet, aby nepodávali hromadné výpovědi. Děláme maximum pro to, abychom složitou a vypjatou situaci, dokázali pomoci co nejlépe zvládnout, aby lidé mohli v průběhu prázdnin nastoupit do nové Liberty s novou perspektivou,“ řekl Jurečka.

2:33

‚Mám na účtu 309 korun a doma nic.‘ Dceřiná společnost Liberty není v insolvenci, lidem ale neplatí

Číst článek

Podle něj by byl „ideální scénář“, kdyby se případní investoři mohli co nejdřív seznámit se stavem provozů a podali svou nabídku. „Já vím o dvou velmi vážných zájemcích. Pokud se v tom příštím, možná přespříštím týdnu objeví další, nelze vyloučit,“ řekl šéf resortu.

Podle něj je cíl lidi udržet, aby po nástupu nový zájemce mohl výrobu spustit a nemusel nové pracovníky hledat. Odbory zaměstnance vyzvaly, aby hromadně výpovědi nepodávali.

„Vnímáme pozitivně, že se tu objevují strategičtí investoři. Pevně věřím, že se podaří zachovat co nejvíc pracovních míst,“ uvedl Ďurčo.

Náhrada výplat

Stát po začátku insolvenčního řízení poskytne nevyplacené mzdy, a to po tři měsíce. Zaměstnanci o ně mohli začít žádat v pondělí. První den to podle generálního ředitele úřadu práce Daniela Krištofa udělalo 437 lidí.

5:46

Očekáváme, že solidarita zafunguje a nejprve přijdou ti nejpotřebnější, říká k Liberty šéf Úřadu práce

Číst článek

Krištof řekl, že ve firmě funguje „deset mobilních týmů“, které žádosti přijímají. Tvoří je pracovník úřadu a personalista z podniku. Do formulářů se tak dostanou potřebné informace a vyřizování je rychlé. „Peníze bychom mohli lidem začít posílat příští týden,“ řekl Krištof.

Podle něj většina lidí žádá o náhradní výdělek rovnou za celé tři měsíce. Upřesnil, že tříměsíční výdaje včetně odvodů by mohly činit kolem miliardy korun. Podotkl, že i pro tyto případy se platí odvody ze mzdy na politiku zaměstnanosti. Zaměstnavatel na ni z vyměřovacího základu zaměstnanců posílá 1,2 procenta.

Ministr zmínil, že při vážném zájmu o firmu je případně možné hledat cesty k prodloužení výplaty třeba o měsíc či dva. Jurečka chce o tom jednat s lídry koaličních stran. Připravil by pak rychlou novelu zákona, která by to umožnila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme