Orlov je jedním z nejznámějších a nejuznávanějších obránců lidských práv v Rusku. Zároveň je autorem článku, ve kterém napsal, že Rusko se za prezidenta Vladimira Putina snížilo k fašismu.
Situace v Rusku je jako přes kopírák opsána z dob vládnutí Josefa Stalina. Seznamy zakázaných knih a spisovatelů byly tehdy obsáhlejší. Ale fáze otevřeného návratu ke stalinismu teprve začala.
„Nedodržovaly se stavební normy, okrádal se stavební materiál. A je to důsledek politiky současné vlády, která si tímto způsobem snažila zavazovat developery,“ říká turkolog Tomáš Laně.
Legendární polský komentátor si vysloužil trest za kritiku vlády. Tomasz Zimoch v jednom novinovém rozhovoru mimo jiné mluvil o tom, že tak špatnou náladu ve společnosti nezažil ani v době komunismu. Kvůli tomu nyní nesmí komentovat Euro 2016 ani olympiádu v Brazílii. Podle rozhodnutí vedení Polského rozhlasu totiž použitím formulací a gest poškodil dobré jméno média a porušil zásady profesní etiky.
Egyptské úřady nevpustily do země americkou badatelku a diplomatku Michele Dunneovou. Oficiální důvod Egypt neuvedl, kritikům současného režimu ale odepřel vstup už několikrát. Dunneová vývoj v Egyptě po převzetí moci Abd al-Fattáhem Sísím kritizovala několikrát. Do země ale pravidelně jezdila a žádné problémy neměla.
Přehlídka v plavkách, načesané vlasy, zářivé úsměvy – soutěže o titul královny krásy většinou nevybočují z léta zajetých kolejí. O to větší poprask vyvolala doma i v zahraničí ruská kandidátka na dnes vrcholící Miss Země (Miss Earth), která místo otřepaných klišé o světovém míru bez obalu zkritizovala život ve své vlasti.
2:21
|Kateřina Procházková, Denisa Morgensteinová|Výtvarné umění
Přes sedm let maloval propagandistické plakáty opěvující severokorejské vůdce, nyní za bohy považované členy vládnoucí rodiny Kimů na svých obrazech zesměšňuje. Kreslí je v dámských šatech nebo s hlavami jako balóny. Song Bjok svým uměním kritizuje severokorejský režim, ale nepřestává doufat v jeho změnu.