Na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny budou od pátku vozit cestující místo vlaků autobusy. A to přesto, že velká výluka nezačne a zakázku musí posoudit antimonopolní úřad.
V den ničivého bombardování průmyslového areálu i dalších míst v Kuřimi sice byla desítky kilometrů daleko, letecké poplachy ji ale pak budily prakticky až do konce války.
Brněnské turistické centrum vydalo novou verzi turistického průvodce To je Brno. Původní publikace letos na jaře vyvolala rozruch kvůli autorské kapitole, která se strefovala do okolních měst a obcí.
V Kuřimi dnes začala rozsáhlá oprava silnice směrem na Brno. Současně ale železničáři opravují hlavní trať, která také vede do Brna. Obavy místních z dopravního kolapsu se nepotvrdily, ale řidiči by i tak měli počítat se zdržením.
Na vytížené trati Brno - Kuřim od ranních hodin začala dlouhodobá výluka, která až do konce prázdnin výrazně zkomplikuje dopravu severozápadně od Brna. Cestující se tak musejí připravit na zdržení.
Další z aktérek takzvané kuřimské kauzy Klára Mauerová žádá o podmínečné propuštění z vězení. Rozhodovat o tom začne právě dnes Okresní soud v Opavě. Mauerová byla spolu s dalšími pěti lidmi odsouzena za týrání svých dvou synů.
Dva chlapce z kuřimské kauzy dostanou definitivně do pěstounské péče jejich prarodiče z matčiny strany. Rozhodl o tom dnes brněnský městský soud. Jejich brutální týrání před pěti lety odhalila policie a následně odkryla šestici pachatelů, mezi kterými byla i jejich matka Klára Mauerová. Všichni pachatelé byli odsouzeni k mnohaletým trestům vězení a matku soud zbavil rodičovských práv.
Kuřim chce více policistů, kteří budou sloužit na tamním obvodním oddělení. Městu se zdá, že personální obsazení na služebně je vzhledem k bezpečnostním rizikům nedostatečné. Vedení jihomoravské policie ale o posílení stavů zatím neuvažuje.
Havlíčkobrodský soud dnes rozhodne ve věci Barbory Škrlové. Jedna z postav z mediálně známé kauzy týrání dětí v Kuřimi žádá o podmínečné propuštění. Trest si Barbora Škrlová, která v kauze vystupovala jako 13letá Anička, odpykává ve věznici ve Světlé nad Sázavou.
Aktivisté dnes v Kuřimi zhruba půl hodiny blokovali dopravu u kruhového objezdu. Protestovali tím proti plánovanému napojení budoucí silnice R43 a současné Svitavské silnice severním obchvatem města. Jižní varianta je podle nich vhodnější.
Jan Turek, jeden z aktérů takzvané kuřimské kauzy týrání dětí zůstává ve vězení. Ústavní soud totiž zamítl jeho stížnost na údajné porušení základních práv.
Ústavní soud dnes rozhodne v případu takzvané kuřimské kauzy. Vyjádří se k ústavní stížnosti odsouzeného Jana Turka, který si za surové týrání dvou malých chlapců odpykává pětiletý trest. Jan Turek podal ústavní stížnost jako jediný z odsouzených.
V Kuřimi na Brněnsku se v pátek vpodvečer sesula část skalního masivu a zavalila dvůr rodinného domu v ulici Podhoří. Nikdo přitom nebyl zraněn. Dva obyvatelé domu, kteří byli uvnitř, slyšeli hluk a stihli utéct na ulici. Skála o rozměrech přibližně osm krát čtyři metry se rozpadla na několik balvanů, které zavalily dvůr a prorazily zdi dvou místností. Škody zatím nejsou vyčísleny.
Jako porušení zákona hodnotí městská rada v Kuřimi údajnou agitaci místní organizace ČSSD na základní škole Tyršova. Ředitele školy, který propagaci strany umožnil, čeká trest, na tři měsíce se mu sníží osobní ohodnocení.
V Kuřimi na Brněnsku údajně agitovala tamní organizace ČSSD v základní škole. Zákon při tom jakoukoli propagaci a činnost politických stran na školách zakazuje. Lidé z vedení strany vylepili na vstupních dveřích plakát s logem sociálních demokratů a pozvánkou na zábavný program pro děti. Předseda Jiří Koláček také chodil po třídách a zval žáky, jak sám říká, jen na fotbalový zápas, který byl součástí akce. Na radnici si ale stěžovali někteří rodiče a zaměstnanci školy.
Krajský soud v Brně svěřil týrané hochy z ,kuřimské kauzy' do péče otce. Skončí tak jejich pobyt v brněnském dětském krizovém centru Klokánek, ve kterém jsou umístěni od května roku 2007. Chlapci sami mají podle sociálních pracovníků zájem zůstat u otce.
Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil mnohaleté tresty vězení v takzvané kuřimské kauze. Matka týraných chlapců Klára Mauerová tak zůstane devět let a jejich teta Kateřina deset let ve vězení. Platí i tresty pro další aktéry kauzy. Rozhodnuto zatím není o osudu Barbory Škrlové alias Aničky. Její odvolání bude vrchní soud řešit v samostatném řízení.
Dětská lékařka Milana Smékalová z kuřimské kauzy se nedopustila trestného činu tím, že půl roku před odhalením otřesného případu neinformovala o stopách na těle týraných chlapců. Ke stejnému závěru jako Městský soud v Brně dospěl dnes i Krajský soud. Podle soudců posudky znalců nepotvrdily, že Smékalová musela stopy týrání na tělech dětí vidět.
Čtením listinných důkazů pokračuje Krajský soud v Brně v objasňování kuřimské kauzy. Kromě obsáhlých vyjádření obžalované matky týraných chlapců se objevily i skutečnosti, dokumentující pečlivou přípravu.