Brno vydalo novou verzi turistického průvodce, který urazil zástupce a obyvatele jihomoravských obcí

Brněnské turistické centrum vydalo novou verzi turistického průvodce To je Brno. Původní publikace letos na jaře vyvolala rozruch kvůli autorské kapitole, která se strefovala do okolních jihomoravských měst a obcí. Kuřim například označila za pracovní tábor. Vedení Brna se dohodlo se zástupci dotčených obcí, že vydá dotisk, ve kterém dostanou prostor na vlastní propagaci. Rozšířená verze bedekru vyšla v nákladu dvou tisíc kusů.

Doporučujeme Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úvodní strana brněnského bedekru

Úvodní strana brněnského bedekru | Foto: Kemr Tomáš | Zdroj: Český rozhlas

„Od středy do neděle bude k dostání na třech místech v obcích, kterých se právě týká ta 11. kapitola. Konkrétně jsou to Velké Pavlovice, Blansko a Kuřim. Od pondělí 18. září pak bude k dostání na klasických prodejních místech,“ řekla Radiožurnálu mluvčí infocentra Adéla Nováková.

O Brnu jsem napsal už i ostřejší texty, reakce je zbytečná, říká autor kritizovaného průvodce

Číst článek

Nový průvodce má jinou obálku. Zatímco první verze měla v pozadí cihlovou zeď domu s okny, nová verze obsahuje detail na cihly. Liší se také předmluva, kde ředitelka Turistického informačního centra popisuje, co vedlo k vydání rozšířeného bedekru. V něm zůstala i původní autorská kapitola Stanislava Bilera, která se posměšně vyjadřovala na konto měst a obcí. 

Hned za ní je pak nový text, jedenáctá kapitola. Každé město v ní dostalo prostor na jedné až dvou stranách napsat, co je u nich hezkého, proč ho navštívit a přidat k tomu i fotky.

Rousínov se třeba zmiňuje o tamní Císařské brázdě, kterou vyoral Josef II., Moravský Krumlov zve na procházky okolní přírodou, Velké Pavlovice lákají například na krojované hody, Kuřim zase na blízkou rozhlednu Babí lom, Blansko pak představuje tamní renesanční zámek a nakonec Adamov píše o Světelském oltáři nebo rozhledně Alexandrovka.

Texty napsali buď sami starostové, vedoucí kulturních odborů nebo zaměstnanci. Zástupci obcí na tiskové konferenci vyjádřili spokojenost s výsledkem a potvrdili, že žádná rivalita s Brnem už nepanuje, i když v dubnu při vydání první verze knihy byli dost rozčílení.

Brněnští zastupitelé po vydání knihy požadovali, aby za ni dostala trest ředitelka turistické informačního centra Jana Janulíková. Trest požadovali hlavně opoziční zastupitelé, řešili to i na jednom veřejném zasedání. Vedení Brna se nakonec rozhodlo, že šéfku Turistického informačního centra za vydání průvodce nepotrestá, jen dostala dopis od primátora, který ji požádal o lepší komunikaci s politickým vedením města.

Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme