Knižní prvotina rusistky Aleny Machoninové rekonstruuje osudy Heleny Frischerové, české Židovky a předobrazu postavy Ri z románu Moskva-hranice od Jiřího Weila.
Kniha Severka je z 90 procent pravda, říká Špitálníková. „Severka je osmnáctiletá dívka, v Severní Koreji tvořila smetánku a vlastně nikdy nechtěla odejít. V Jižní Koreji byla nešťastná, byla nikým.“
Program Gulag XR je připravený jako projektový den. Díky virtuální realitě se žáci na chvíli můžou přenést přímo do sovětského lágru. A prohlédnout si, v jakých podmínkách vězni žili.
49:49
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Svědectví o tom, jak si skauti v lágrech pomáhali. Například Stránský alias Jíra, Navrátil, Färber alias Hurvínek, Zahrádka, Zelený alias Káďa, jejichž příběhy uchovává Paměť národa.
47:51
Praha||Mikuláš Kroupa, Martin Netočný|Historie|Příběhy 20. století
Životní příběh skauta Lukšíčka je drama o džentlmenovi, který v 50. letech vzal během výslechu „vinu“ na sebe, aby ochránil ostatní skauty z oddílu. Odseděl si šest let v uranových lágrech.
„Když ho v 70. letech pustili, tak jsme zjistili, že vše, co zabavili, tak všechny doklady byly shromážděny na Praze 9. A ten archiv kompletně vyhořel,“ říká Frič.
Praha||Mikuláš Kroupa|Historie|Příběhy 20. století
Po válce pracoval Ladislav Bém v jednom jáchymovském uranovém dolu. Problémy tamních politických vězňů přehlížel, považoval je za obyčejné dělníky. Co se dělo na lágrech, to prý nebyla jeho starost.
Hrají šachy, vyhřívají se na slunci nebo pečou chleba. Tak zachytil atmosféru rakousko-uherského zajateckého tábora první světové války na dvou stech snímcích jeden z armádních doktorů.
Život chtěl zasvětit profesionálnímu divadlu, osud ale rozhodl jinak. Duše básníka se nekompromisně vzbouřila proti nastupujícího režimu a přivedla ho do ilegální organizace na Vyškovsku.
Přežila. Na rozdíl od statisíců dalších praktikujících Fa-lun-kung, jimž rozřezali těla a ukradli orgány. Toto je svědectví Annie Yang, oběti čínského pracovního tábora a matky odtržené od syna.
UVNITŘ VIDEO. Devět měsíců strávila na samotce a ponožky dostala koncem ledna, po třech měsících vazby. Tak začalo putování českými a slovenskými věznicemi Ludmily Váchalové rozené Hrdličkové, která si odseděla celkem šest let za velezradu. Ta spočívala v tom, že svému bratrovi vězněnému za útěk přes hranice, pašovala balónové letáky a přebírala od něj zápisky o životě v komunistickém lágru. 80letá Váchalová teď dostane v Národním divadle Cenu Paměti národa.
Pracovní tábor Svornost u Jáchymova v Krušných horách patřil k místům, kde si před více než 60 lety političtí vězni odpykávali v nedůstojných a nelidských podmínkách své tresty. Prostory bývalé Svornosti teď zkoumají historici. Vězeňský areál z místa nad Jáchymovem sice dávno zmizel, nečekané objevy tam ale odborníky pořád překvapují.
Příbramské hornické muzeum plánuje pro letošní rok už třetí trasu hornického vláčku, který je mezi turisty vyhledávanou atrakcí. Tentokrát půjde o součást stálé interaktivní expozice o historii uranového hornictví v areálu Památníku Vojna v Lešeticích.