Do prvního ročníku chce fakulta přijmout dvacet uchazečů. Očekává, že dorazí až několik stovek přihlášek. Stomatologická péče patří v Moravskoslezském kraji k nejhůře dostupným zdravotním službám.
Pokud by oslovené školy měly navyšovat kapacity pro studenty, bude potřeba více pedagogů, odborníků z praxe a případně prohloubit spolupráci se zdravotnickými zařízeními.
Děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Martin Vokurka v rozhovoru pro iROZHLAS.cz přislíbil, že podobné chování se nebude na půdě jeho instituce opakovat. Změní se i způsob výuky anatomie.
Podle Etické rady 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy se dopustil docent anatomie Petr Valášek obtěžujícího chování vůči studentkám. Ty se se svými případy svěřily v dotazníkovém šetření.
Mnoho firem se chystá navyšovat mzdy zaměstnanců, to ale může inflaci samotnou urychlit, píšou Hospodářské noviny. Další témata úterního českého tisku ve výběru z médií Radiožurnálu.
U anatomického ústavu v pražském Motole roste lípa, medici jí říkají Strom života. Připomínat má všechny, kteří se rozhodli darovat svá těla pro akademické účely. Takových dárců je ale málo.
Vláda zvýšila počty studentů na lékařských fakultách, ti kritizují nedostatek pedagogů, píše Deník N. A experti podle Lidových novin varují před léčbou dle internetu. Více ve výběru z médií.
Simulační centrum zabere dvě podlaží. „Velkou část pokrývá urgentní příjem, ARO, JIP. Budeme mít i torzo sanitního vozu, takže bude možnost nasimulovat nehodu," popisuje technička Procházková.
„Obě nemocnice mají charakter nemocnic fakultních, a to jak spektrem poskytované péče, tak probíhající výukou,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví .
V současnosti mají hejtmanství podle děkana 2. lékařské fakulty Vladimíra Komárka seznamy studentů čtvrtých a pátých ročníků lékařských fakult, některé kraje již o pomocné pracovní síly žádají.
Epidemiologa Rastislava Maďara vybral jako nového děkana akademický senát fakulty. Svůj návrh předloží rektoru Janu Latovi, jenž děkana na návrh senátu jmenuje do funkce.
Hygienici jsou v současné době podle Pavla Dlouhého absolutně přetížení. Pracují od března prakticky ve dne v noci. „Někdy se dá velmi těžko zvládnout všechno tak, jak by bylo žádoucí,“ říká.
Krajské hygienické stanice by se nyní v souvislosti s epidemií covidu měly posílit o 137 zaměstnanců. Podle odborníků ale bude problematické místa obsadit.
Důvodem je její nedostatečné personální obsazení. Dosavadní posluchači mohou ve studiu pokračovat. Rozhodla o tom ve čtvrtek nepravomocně rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství.
Medikům končí pracovní povinnost nařízená vládou kvůli epidemii koronaviru. Studenti se zapojili se nejenom v nemocnicích, ale i u záchranné služby nebo na krajských hygienických stanicích.
Akademický senát Ostravské univerzity vyhověl návrhu rektora Jana Laty, který odchod děkana z funkce požadoval v souvislosti s pochybeními při přijímání studentů.
„Za nesprávné lze jistě považovat to, že autorka použila rozsáhlé převzaté pasáže. Nicméně zdroj citovala a nezamlčela,“ uvedla škola v tiskové zprávě.
Ostravská univerzita musí nyní podle místopředsedy rady Ivana Barančíka počkat na doručení rozhodnutí správního řízení a pak se proti němu bude mít možnost odvolat.
V roce 1978 se stal Josef Koutecký primářem dětské onkologie v pražské motolské nemocnici, a v roce 1983 přednostou kliniky. Mimo jiné musel řešit špatnou dostupnost účinných léků za železnou oponou.
Komise vzhledem k závažnosti zjištěných nedostatků doporučila Radě Národního akreditačního úřadu zkontrolovat přijímací řízení i v dalších studijních programech Ostravské univerzity.