„Začalo to najímáním sociálně slabších na akce typu podpalování vojenských aut. Ale najmout dítě má větší dopad na společnost,“ popisuje ukrajinistka Víchová.
„Pro Kyjev je důležité, aby v zemi byly evropské a americké investice, protože hájit své investice je jiné než bránit zemi, k níž nemají žádné závazky,“ říká ukrajinistka pro Český rozhlas Plus.
„Západ se staví k Rusku jako sám k sobě. Myslí si, že Rusko začne couvat, když bude mít ekonomické nebo hospodářské problémy. Rusko ale takto svoji politiku nedělá,“ popisuje Lenka Víchová.
S jakými pocity vyhlíží Ukrajina nástup nové americké administrativy? Jaká bude vyjednávací pozice Kyjeva v čase mírových jednání? Otázky pro ukrajinistku Lenku Víchovou.
„Zelenskyj ve velmi potřebnou dobu okouzlil celý Západ a tím Ukrajině strašně pomohl. Jeho slabinou je ale právě vnitřní politika,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová pro Český rozhlas Plus.
„Kyjev nařizuje násilnou evakuaci jen rodinám s dětmi, ty Vuhledar dávno opustily. Ve městě zůstalo 107 lidí,“ říká ukrajinistka Lenka Víchová pro Radiožurnál.
„Ukrajině můžou dojít síly, takže může dojít k nějakým rozhovorům s Ruskem. Ukrajinci si ale stejně uvědomují, že to nebude konec války, protože Rusko se nevzdá,“ uvádí ukrajinistka Lenka Víchová.
Naopak život ve městě Buča, které se stalo symbolem ruských válečných zločinů, se vrací alespoň zdánlivě do normálu. „Dnes už tam skoro nenajdete známky toho, co se tam odehrálo,“ říká Víchová.
Cílem ruské propagandy je podle ukrajinistky Lenky Víchové hlavně přesvědčit Západ, že podpora Ukrajiny je beznadějná a nemá cenu. „To je ta nejjednodušší výhra," dodává.
Putin si k výročí války nenaplánoval projev. „Když začalo být zjevné, že invaze neprobíhá tak, jak si to v Kremlu namalovali, Putin odložil většinu svých veřejných vystoupení,“ říká Michael Romancov.