Během bitvy o Británii totiž Josef František létal v polské 303. stíhací peruti. Rodák z moravských Otaslavic přišel do Británie jako hotový pilot Československé armády.
Na obrazu je obličej krásné ženy napůl zahalený ve stínu. Jediné indicie, které velvyslanectví na začátku pátrání po jeho autorovi a původním majiteli mělo, byl podpis a věnování.
Výstavu však lidé v Brně neuvidí, musejí se na ni přijet podívat do pražského Muzea Policie České republiky, kde bude až do května příštího roku, řekl provozovatel brněnského muzea Jan Kratochvil.
Šest československých letců mělo bombardovat zbrojovku v německém Essenu. Byli však sestřelení německým stíhačem Luftwaffe na severu Nizozemska. Jejich bomby se nikdy nenašly.
V pátek uplynulo 76 let od oficiálního návratu stíhačů z 310., 312. a 313. stíhací perutě RAF. Na Klárově jejich památku uctili zástupci politiky, armády, zahraničních ambasád i příbuzní.
Při návratu z nočního bombardování přístavu nedaleko Brém sestřelil letoun se šesti muži na palubě německý noční stíhač. Pět z nich zahynulo. Jejich ostatky ležely v Nizozemsku bez pohřbu 80 let.
Po únorovém puči v únoru 1948 komunisté veterány RAF označovali za zrádce nebo špiony. Mnoho z nich proto z Československa emigrovalo. Další dlouhé roky strávili ve vězení nebo v pracovních táborech.
Česká armáda v Afghánistánu po deseti letech ukončila činnost poradního týmu, který školil afghánské piloty vrtulníků a pozemní techniky. Čeští vojáci předali výcvik afghánským vzdušným silám.
Poslanci navrhli v pátek na státní vyznamenání i Karla Sýse. Jeho jméno se stalo terčem kritiky. Podpořil ho i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal. Jak řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz, udělal chybu.
Svět si připomíná konec druhé světové války. Samostatnou kapitolu tvoří českoslovenští letci, kteří bojovali v řadách britské RAF. Jen Bitvy o Británii se účastnilo 87 mužů z Československa.
Už během druhé světové války bylo zřejmé, že zločiny proti lidskosti jsou tak hrozivé, že bude zcela zásadní je pojmenovat a také potrestat. Celý tento záměr ale nebyl jednoduchý na provedení.
10. července 1940 si ani Hermann Göring ani šéfové britského Fighter Commandu nepomysleli, že se tímto dnem jednou začne počítat vzdušné klání, pro které se později vžije název bitva o Británii.
I v Česku si dnes lidé připomínají 76. výročí bitvy o Anglii. Do dramatického střetnutí druhé světové války se zapojily desítky československých pilotů. Žádný z přímých účastníků už nežije. Věnce a květiny proto k jejich pomníku na náměstí Svobody v pražských Dejvicích položili další váleční veteráni.
Mladý anglický komunální politik se pro charitu Královského letectva chystá přejít Pyreneje z Francie do Španělska. Bude přitom přesně kopírovat trasu, kterou za druhé světové války prchali sestřelení spojenečtí letci, včetně Čechoslováků.
Členové spolku za stavbu památníku dnes v Lidicích položili při příležitosti 100 let od narození Josefa Horáka a Josefa Stříbrného základní kámen monumentu, který má být pietní vzpomínkou na příslušníky zahraničního odboje. Ačkoli památník ještě nestojí, mezi obyvateli budí kontroverzi.
Pět českých stíhaček JAS 39 Gripen se zítra o půlnoci vrátí z Islandu zpět do Česka. Tamní vzdušný prostor střežily od 29. července. České vojáky na letecké základně na Islandu dnes navštívil ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO.
Českoslovenští letci bojující za války v britském Královském letectvu mají ode dneška nový památník. Slavnostně ho odhalili na letišti v Praze – Ruzyni. Tam před 70 lety přistáli první váleční piloti, kteří se v roce 1945 vrátili do osvobozené vlasti.
Zhruba sto třicet válečných a poválečných letců a příznivců letecké historie dnes zamířilo do Jindřichova Hradce. Připomněli si tu sedmdesát jedna let od jedné z největších leteckých bitev nad naším územím. U příležitosti výročí osvobození Jindřichova Hradce také byla pokřtěna pamětní medaile.
Slavnost na pražských Hradčanech dnes připomněla 70 let od návratu československých letců z Anglie do svobodné vlasti. Ve službách Britského královského letectva se za druhé světové války proslavili hlavně v bitvě o Británii. Na Hradčanech bude také do zítřejšího odpoledne stát maketa britské stíhačky spitfire ve skutečné velikosti.
Dnes je to přesně 70 let, co se po skončení druhé světové války vrátili do svobodného Československa letci z RAF. Patřili mezi tisícovky statečných Čechů a Slováků, kteří se nesmířili s rozbitím Československa v březnu 1939. Na protest odešli bojovat proti nacismu do zahraničí. V roce 1940 se vyznamenali v Bitvě o Británii a po mnoha letech války se 13. srpna 1945 konečně setkali se svými blízkými.
V Lidicích chtějí vybudovat nový památník příslušníkům Britského královského letectva Josefu Horákovi a Josefu Stříbrnému. Oba letci pocházeli z této středočeské obce, kterou za druhé světové války vyhladili nacisté. Výstavba památníku má být financována z prostředků získaných ve veřejné sbírce vyhlášené při příležitosti 100. výročí narození obou pilotů.
Deset lidí z toho osm Francouzů zahynulo při nehodě řecké stíhačky F-16 na španělské letecké základně Los Llanos 59 kilometrů od Madridu. Počet obětí potvrdil Elysejský palác. Letoun se při manévrech Severoatlantické aliance zřítil krátce po startu, kdy během stoupání ztratil rychlost. Další asi dvě desítky lidí, převážně mechaniků, utrpěly při neštěstí zranění. Příčiny havárie se vyšetřují.
Na pražském Klárově dnes odhalili památník československým letcům, kteří za druhé světové války působili v Královském letectvu a proslavili se hlavně v bitvě o Británii. Dvoumetrový Okřídlený lev je darem britské komunity v Čechách a na Slovensku. Na jeho vytvoření shromáždila tři miliony korun.
V centru Prahy se schyluje ke konfliktu mezi památkáři a stavebním odborem první městské části. Ten dnes povolil vybudování pomníku československým válečným letcům na Klárově, ačkoliv Národní památkový ústav dvoumetrovou sochu okřídleného lva na tomto místě odmítl a jeho rozhodnutím se chtějí řídit i památkáři magistrátu. Stavební úřad ale na jejich stanovisko nečekal.
Památník českým letcům, kteří za druhé světové války sloužili v Britském královském letectvu (RAF), v parku na pražském Klárově zřejmě stát nebude. Nesouhlasí s tím Národní památkový ústav. Bronzový pomník v podobě okřídleného lva financuje britská komunita žijící v České republice.