„Úplná blbost,“ vyvrací lež vedoucí doktorka infekční kliniky na Bulovce Markéta Geleneky. Dezinformace, kterou má podle zjištění CEDMO za věrohodnou 53 procent Čechů, vyvrací Ověřovna!.
Demonstrace reagovaly na nepravdivé informace na sociálních sítích, podle nichž útočil imigrant a muslim. Podezřelý se však podle policie narodil ve velšském Cardiffu a s islámem nemá nic společného.
„To se stává v 93 letech málokteré herečce. Měla jsem při tom hezký pocit. Takže já vím, jak budu vypadat stará,“ říká s humorem Jiřina Bohdalová. Česká televize film odvysílá v neděli.
Lisková o současné místopředsedkyni sněmovny na facebooku šířila lživé informace, že požaduje rozdávání bytů uprchlíkům. Richterová kvůli tomu čelila útokům v kyberprostoru, včetně výhrůžek zabitím.
I v naší nedokonalé demokracii se v určité době stávalo zvykem, že politik důvodně podezřelý z veřejné lži z funkce odstupoval. V posledních letech se ale zdá, jako by toto pravidlo přestávalo platit.
Na vytváření „postfaktické doby“, v níž podle Šimíčka žijeme, se prý výraznou měrou podílí hlavně internet. „Minulý režim trpěl nedostatkem informací, my máme naopak informací moc.
Ministryně poslancům mimo jiné tvrdila, že nemá ponětí o záměru svého úřadu najmout poradce. Její ministerstvo ale později potvrdilo, že krok se měl uskutečnit na její příkaz.
Prezident Donald Trump v projevech dbá na to, jak mluvit ke své základně, my je porovnáváme s realitou, říká v rozhovoru pro Radiožurnál Glenn Kessler z The Washington Post.
„Nejvíc mě v poslední době rozčilují prázdné floskule. Politici se snaží používat spoustu slov, a přitom nic neříct,“ shrnuje Erik Tabery v pořadu Host Lucie Výborné Českého rozhlasu Radiožurnál.
Peroutkův článek, účast Schapira na předávání státních vyznamenání nebo kauza Zieleniec. To jsou případy, kdy se musel prezident Miloš Zeman omluvit. Většinou tak učinil až po soudním rozhodnutí, za své lži již zaplatil statisíce.
Kultovní americký komik Andy Kaufman předstírá už třicet let svoji smrt. Alespoň to tvrdí bratr slavné komediální hvězdy. Jestli nevíte, o koho jde, napovíme vám. Miloš Forman natočil o Kaufmanovi film Muž na Měsíci.
Lež je tvrzení, které se snaží oklamat druhé. Ten, kdo lže, se obvykle snaží získat nějakou výhodu nebo se třeba vyhnout trestu. Pojetí rozsahu lži se liší v různých kulturách i mezi jednotlivými lidmi. Stejný výrok může být označen i při správné interpretaci za lživý i pravdivý. Zhruba takto lež definuje internetová encyklopedie. O tom se v posledních dnech přesvědčili i Češi. Krátce po parlamentních volbách se Michal Hašek z ČSSD omlouval za nepravdivé výroky o schůzce s prezidentem Milošem Zemanem.
Server Demagog.cz dává ode dneška odpovědi na to, který z politiků říká nepravdy nebo mlží. Speciální web srovnává a podrobuje zkoumání výroky představitelů státu, ale zatím jen z diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce. Portál založili studenti.
Česká veřejnost se dočká obdoby úspěšného slovenského serveru Demagog, který bude i v Česku kontrolovat, jestli politici v televizi nelžou. Založili ho studenti a spuštěný pro veřejnost bude již zítra.
Kamera, která odhalí lež, možná bude již brzy skutečností. Na jejím vývoji teď pracují na anglické univerzitě v Bradfordu. Výzkum je sice teprve na začátku, ale už teď vykazuje dobré výsledky. Další pokrok se čeká na konci roku, kdy vědci systém instalují na jedno z britských letišť.
Udělala jsem chybu, přiznala demokratická uchazečka o nominaci na prezidentku USA Hillary Clintonová. Média ji totiž usvědčila z toho, že neříkala pravdu, když popisovala údajné dramatické okolnosti své cesty do Bosny v roli první dámy v roce 1996.