OVĚŘOVNA: Za černý kašel u nás prý mohou Ukrajinci. 53 procent Čechů má dezinformaci za věrohodnou

Česko prochází největší epidemií černého kašle od roku 1958. Výskytů tzv. pertuse eviduje Státní zdravotní ústav ke konci září 32 090. Denní počet nakažených ale nyní postupně klesá. Mohou za zdejší situaci migranti z Ukrajiny, jak tvrdí po internetu šířená dezinformace? „Úplná blbost,“ vyvrací pro projekt Ověřovna! webu iROZHLAS.cz vedoucí doktorka infekční kliniky na Bulovce Markéta Geleneky. Lež ale označilo za věrohodnou 53 procent Čechů.

Ověřovna Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kašel , černý kašel , nemoc , choroba , rýma , nákaza

Mohou za zdejší situaci migranti z Ukrajiny? „Úplná blbost,“ vyvrací vedoucí doktorka infekční kliniky na Bulovce Markéta Geleneky (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Průzkum CEDMO, Středoevropské observatoře digitálních médií, odhalil, že 40 procent dotazovaných Čechů se s dezinformací již setkalo a 53 procent z celkového počtu dotazovaných ji pak označilo za důvěryhodnou.

Jenže toto tvrzení pravdivé není, jak vysvětluje lékařka Markéta Geleneky. „S migranty tohle nemá nic společného, protože oni třeba i naočkovaní jsou. Někdo ne, samozřejmě, tam je rozdíl mezi západní Ukrajinou a východní Ukrajinou. Tohle není něco, co by někdo odněkud přitáhl,“ vysvětlila pro iROZHLAS.cz.

Cyklické onemocnění

Černý kašel je podle ní znám tím, že mívá cykly, kdy se epidemie opakují. Vždy po pěti až deseti letech. „Poslední dobou je to samozřejmě trochu malformované s ohledem na covidovou epidemii, v nějakém intervalu ale přijde taková epidemie vždy,” podotýká lékařka. Onemocnění podle ní totiž není eradikované, není vymizelé a stále je tu někdo, kdo je pozitivní.

5:08

Vakcíny proti černému kašli nejsou pro všechny. ‚Tak velkou objednávku je třeba řešit předem,‘ říká lékařka

Číst článek

Informaci o tom, že by sem pertusi přinesli Ukrajinci během migrační vlny v důsledku války, vyvrátila doktorka Geleneky v plném rozsahu. „Tohle nemá žádnou logiku, žádné racio. Je to úplná blbost už jenom tím, kdy ta válka začala,” uzavřela.

Jak vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu, od roku 2015 do loňska se případy pertuse u nás pohybovaly ve stovkách, v posledních třech letech dokonce jen v desítkách. Významně stoupl počet nakažených až na nynějších více než třicet tisíc až v letošním roce. Rusko zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu v únoru 2022.

Konkrétně nyní od začátku roku do 29. září eviduje Státní zdravotní ústav 32 090 případů pertuse, za poslední 4 týdny přibylo 2691 případů, průměrně 673 každý týden. Dětí do jednoho roku života se letos infikovalo už 566, v posledních čtyřech týdnech šlo průměrně o 17 nově nakažených nejmenších dětí každý týden. Epidemiologové však již sledují, že počet vykázaných případů pertuse postupně pomalu klesá.

Co je černý kašel?

Černý kašel, známý také jako dávivý kašel, postihuje dýchací cesty a plíce. Příznaky se zpočátku podobají běžnému nachlazení, proto onemocnění často neodhalí. Pacienty tedy trápí rýma, mírně zvýšená teplota a slabý kašel nebo bolest v krku.

Kašel ale po týdnu nebo dvou nabírá na intenzitě a přechází až v záchvaty intenzivního, obvykle suchého kašle – ty mohou přetrvávat řadu týdnů, až sto dnů. Období rekonvalescence je tak poměrně dlouhé.

„Připomínáme pacientům, že stejně jako u všech respiračních onemocnění by měli zůstat doma, pokud jsou nemocní, dodržovat respirační etiketu, zakrýt si ústa při kašlání a kýchání, nosit respirátory na veřejnosti – s ohledem na snahu nenakazit ostatní, a často si mýt ruce,“ vybízí Státní zdravotní ústav.

Jakub Jirásek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme