Protesty svolaly odbory po jednání s ministry spravedlnosti a financí. A to i přesto, že zástupci vlády nabídli navýšení na všech soudních pozicích v průměru na více než 41 tisíc korun.
Soudci mají povinnost se vzdělávat o sexuálním násilí už teď, podle náměstka ministra spravedlnosti Karla Dvořáka ale dosud nebyl za nedodržování nikdo postižen.
Ústavní soud se v půlce května zastal bývalého kriminalisty Josefa Polanského. Tomu soud nižší instance v minulosti zamítl žádost o obnovu případu bez toho, aby se Polanský mohl k věci vyjádřit.
„Myslím, že jejich požadavek, aby za svoji práci dostávali stejné peníze jako jiní státní zaměstnanci za podobnou práci, je naprosto spravedlivý,“ uvedl prezident Soudcovské unie.
Odvolací senát v čele s Liborem Vávrou potvrdil prvoinstanční rozsudek nad Dominikem Ferim. Ve vězení by tak měl strávit tři roky za dvě znásilnění a jeden pokus o něj.
V Česku jsou asi 3000 soudců a soudkyň, podíl bývalých straníků je tedy necelých šest procent. Jejich počty postupně klesají, může za to generační obměna.
Měl by mít ministr spravedlnosti právo zasahovat do kárných řízení soudců a žalobců? O změně kárných řízení diskutují náměstek ministra spravedlnosti a prezident Soudcovské unie.
„Nemůžeme nereagovat na to, co veřejnost trápí nebo co je často probíráno, protože důvěra v trestní justici je zásadní,“ popisuje náměstek ministra Karel Dvořák z hnutí STAN.
„Asi by se mělo začít výchovou, a to už od dětství, jak volit partnery, se kterými dítě budeme mít. A zdali lidé vzbuzují důvěru, že se budou řádně o děti starat,“ míní šéf Soudcovské unie Vávra.
U závažných trestných činů, třeba vražd, by laici v talárech měli zůstat. „To je hodnotové rozhodování, není až tak významně právně těžké,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
„Je potřeba umět odhadnout, kde může dojít k podobnému excesu. To znamená i spolupráci soudců, aby včas upozornili justiční stráž na to, kde může předpokládat konání nějaké podobné nátlakové akce.“
Vyšší počet krádeží v obchodech ukazují policejní statistiky. Zatímco do konce loňského dubna řešily hlídky přes tři tisíce případů, letos jich za stejné období bylo o tisícovku víc.
Počítačový systém by měl nahradit stohy papírů, se kterými soudy pracují dnes. Příprava a zavedení eSpisu vyjde podle odhadů resortu spravedlnosti na stovky milionů korun.
Mimořádný byl případ muže z Liberce, který byl dvakrát odsouzen za znásilnění dětí. Přesto mohl pořádat dětské tábory a na nich letos v únoru znásilnil dalších sedm dětí.
„Pořád v Česku žijeme v pohodové situaci, kdy nejsme ve střetu mezi politickou mocí a justicí,“ říká prezident Soudcovské unie Vávra. „O to víc musíme hlídat, aby se to nerozeběhlo špatným směrem.“
„Došlo k tomu, že dlouho se nedařilo ty takzvané náramky vysoutěžit, pak zas zkolabovala stávající smlouva s provozovatelem,“ říká prezident Soudcovské unie Libor Vávra.
Soudcovská unie chtěla, aby audit provedla nezávislá firma. Náměstkyně Klára Cetlová ale podle Vávry na úterním jednání sdělila, že se pro tento záměr nepodařilo získat peníze z evropských fondů.
Od února platy politiků, soudců a státních zástupců 11 měsíců neporostou. Soudci tvrdí, že jde o protiústavní krok. Co si o návrhu myslí šéf Soudcovské unie Libor Vávra a senátorka Šárka Jelínková?
Novelu o zmrazení platů ve středu schválila vláda a chce ji projednat ve stavu legislativní nouze. Vávra upozornil, že vláda od ledna všem státním zaměstnancům platy zvýšila, jen soudcům je zmrazila.
Kabinet chce předlohu projednat ve stavu legislativní nouze. Ministr práce Jurečka řekl, že novela by měla vyhovět i starším rozhodnutím Ústavního soudu, protože u soudců neohrozí jejich nezávislost.
Mluvčí Hradu uvedl, že nejde o konečný počet. Pokud by se podle prezident Soudcovské unie ČR Libora Vávry jmenování nestihlo, mohlo by to ohrozit plynulost projednávání kauz.
Vzhledem ke špatnému Zemanovu zdraví by ale mohla být celá akce zpochybněna, jak pro iROZHLAS.cz řekli oslovení experti. Sám soudce Milan Čečotka je připraven záležitost řešit s ministerstvem.
„Nemoc prezidenta v tom hraje jistou roli, nicméně existují možnosti, jak i za této situace jmenování uskutečnit. Apelovali jsme na ministerstvo, aby se pokusilo situaci vyřešit,“ uvedl Libor Vávra.
„Nyní se například podařila obrovská věc: po letech odporu parlament akceptoval návrh ministerstva spravedlnosti, aby bylo možné uzavírat dohody o vině a trestu i u nejzávažnější trestné činnosti.“
Muži z partnerské dvojice vadilo, že ho chtějí poslat zpět na Slovensko. Prý má v Česku lepší výplatu. Soudce Libor Vávra byl ale neoblomný. „Vyhoštění chrání děti v Česku,“ řekl pro iROZHLAS.cz.
Muž byl za znásilňování a trýznění odsouzen už v roce 2006. Soud v Českých Budějovicích ho tehdy poslal na 11,5 roku do vězení a nařídil, že po odpykání trestu musí na ochranné sexuologické léčení.
Libor Vávra vedl unii už dříve, později byl jejím čestným prezidentem. Ve funkci vystřídá končící šéfku stavovské organizace českých soudců Danielu Zemanovou.