Máslo, salámy a pečivo. V Česku roste počet krádeží, zloději si z obchodů odnáší bez placení i běžné zboží

Lidé častěji kradou zboží v českých obchodech. Meziroční nárůst ukazují policejní statistiky, potvrzují ho některé řetězce i oslovené bezpečnostní agentury. Nově podle nich už neplatí, že by v kapsách zlodějů končilo jen luxusnější zboží.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

supermarket Lidl, ilustrační foto

Supermarkety pozorují častější krádeže u zboží běžné spotřeby (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

O alkohol nebo dražší čokolády mají podle řetězců zloději zájem pořád. Přibylo ale i máslo, salámy nebo pečivo. „Nově pozorujeme častější krádeže u zboží běžné denní spotřeby,“ uvedl mluvčí Tesca Michal Kuzmiak.

Přehrát

00:00 / 00:00

V českých obchodech přibylo krádeží, zloději navíc rozšiřují svůj zájem na levnější zboží

Tato síť prodejen podle něj eviduje meziroční nárůst krádeží o pětinu. „Větší nárůst jsme také zaznamenali v podvodech na samoobslužných pokladnách,“ dodává. Toho, že v kapsách zlodějů končí zboží častěji než dřív, si podle svého mluvčího Tomáše Kubíka všímá i Penny Market. „Nejčastěji se jedná o drobné krádeže, které ve většině případů odhalíme již ve stadiu pokusu,“ upřesňuje.

Vyšší počet krádeží v obchodech ukazují i policejní statistiky. Zatímco do konce loňského dubna řešily hlídky přes tři tisíce případů, letos jich za stejné období bylo o tisícovku víc. Policejní data ale ukazují jen trestné činy, tedy krádeže, kde škoda přesáhla deset tisíc korun.

„Ti, co kradou, se velmi dobře přizpůsobují limitu deset tisíc korun, kdy především u té části pachatelů, kteří jsou organizovaní nebo kradou pravidelně, tak si velmi dobře hlídají limit toho, aby se z přestupku nestal trestný čin,“ říká technický ředitel bezpečnostní agentury Securitas Jan Peroutka.

Její zaměstnanci hlídají supermarkety, obchody s elektronikou nebo módou a nárůst krádeží evidují v loňském roce ve srovnání s rokem 2021 v desítkách procent. „Zvedá se to ve všech odvětvích, na konkrétním příkladu našeho zákazníka, poměrně velkého obchodu s módou v Praze, můžeme říct, že meziroční nárůst je zhruba 20, možná 25 procent. Dnes jsme měsíčně zhruba na šedesáti případech, kde se bavíme zhruba o 150 tisících korun v ukradeném zboží za jeden obchodní dům,“ popisuje.

Paradoxní tresty

Podle společnosti M2C, která zajišťuje ostrahu obchodních řetězců a center, kradou lidé víc i kvůli současné ekonomické situaci a bezpečnostní agentury si všímají toho, že jsou zloději čím dál agresivnější.

26:23

Obchodníci zvyšují ceny, dokud lidé kupují. Nakupujte méně a levněji, radí ekonom Navrátil

Číst článek

V Česku aktuálně hrozí za krádež až dva roky za mřížemi, do vězení se mohou dostat i ti, kteří kradou lacinější zboží, ale dělají to opakovaně. Soudy jim obvykle udělí několik podmínek. „Pak dojde k přeměně všech těch trestů a prvotrestaný člověk jde na řadu let do vězení, což není výchovné,“ popisuje šéf soudcovské unie Libor Vávra.  

Současný systém není podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové vůči recidivistům spravedlivý a potřebuje změnu. „Mnohonásobné odložení trestu odnětí svobody by mělo být nežádoucí, a teď mluvím o případech, kdy pětkrát a vícekrát dochází k odložení trestu a spíše to způsobuje negativní dopady do života osoby, proti níž trest směřuje, i přestože se to může zdát paradoxní,“ vysvětluje.

Bradáčová upozorňuje na to, že zloději, kteří kradou v obchodech, dostávají ve finále podobně dlouhé tresty jako pachatelé mnohem závažnější hospodářské kriminality, výše škody je ale úplně jiná.

Chcete se zúčastnit projektu Česko si povídá? začněte tím, že odpovíte na několik otázek:

Marie Veselá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme