Jaké další plány má Izrael? Ví někdo, co bude s územím a s Palestinci dále? Analytik Břetislav Tureček vysvětluje roli Turecka v konfliktu i to, jak Izrael a Palestinu vnímal Karel Schwarzenberg.
„Syrská armáda je ale zničena, stát se rozpadá, ekonomika je na dně, takže zásadní je ruská a íránská podpora,“ říká Samira Sibai, česko-syrská lékařka a členka iniciativy Češi pomáhají.
Krok Ligy arabských států kritizovali jak Spojené státy, tak Velká Británie. V této chvíli se tedy určitě nedá mluvit o tom, že by se Západní státy, které proti Sýrii dnes uplatňují sankce, přidaly.
„Dobrovolný a bezpečný návrat syrských uprchlíků do jejich vlasti je absolutní prioritou,“ uvádí se podle AFP v závěrečném komuniké pondělního jednání z jordánské metropole.
V egyptském Šarm-aš-Šajchu se konalo setkání politiků Evropské unie a Ligy arabských států svého druhu. Náměty debat ovšem patří k evergreenům dosavadních kontaktů, nanejvýš se mění jejich pořadí.
„Migrace není problém, ale naopak slibný prostor pro spolupráci. Arabský region má velké množství pracovní síly, evropský region zase ekonomiku, která pracovní sílu potřebuje,“ řekl prezident Sísí.
„Příští týden s (brexitovou dohodou) do parlamentu nepřijdeme, ale zajistíme, že se tak stane do 12. března,“ řekla Mayová podle agentury Reuters novinářům.
Podle diplomatických zdrojů Radiožurnálu kvůli maďarskému protestu ze závěrečné deklarace vypadne o migračního kompaktu OSN jakákoliv zmínka, proti bylo také Česko. Summit začíná v neděli.
Hlavní vyjednávač syrské opozice Nasr Harírí v neděli vyjádřil překvapení nad tím, že arabské země obnovují vztahy se syrskou vládou, a vyzval je ke změně jejich rozhodnutí.
Naprostá většina států má svá velvyslanectví v Tel Avivu kvůli nevyjasněnému statusu Jeruzaléma. V Česku přesun ambasády prosazuje především prezident Miloš Zeman.
Ministři zahraničí zemí Ligy arabských států podporují francouzský plán na uspořádání mezinárodní mírové konference o izraelsko-palestinském konfliktu. Shodli se na tom na mimořádném zasedání v Káhiře, kterého se zúčastnil i palestinský prezident Mahmúd Abbás. Podle něj musí francouzská snaha respektovat neoficiální hranice stanovené dohodou z roku 1967.
Egypt po třech letech vrací do Izraele velvyslance. Podle agentury Reuters je to důkazem zlepšujících se vzájemných vztahů obou zemí. Diplomata z Tel Avivu odvolal v roce 2012 tehdejší prezident Muhammad Mursí. Důvodem byla izraelská vojenská operace v palestinském pásmu Gazy ovládaném Hamásem.
Po téměř dvou letech je funkce zmocněnce OSN a Ligy arabských států pro Sýrii volná. Lachdar Brahímí dnes končí. Jako vyjednavač se skoro dva roky snažil ukončit občanskou válku v Sýrii.
Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Lachdar Brahímí hledá spojence pro mírovou konferenci v Ženevě. Svou diplomatickou cestu začne dnes v Egyptě. Brahímí navštíví například také Írán i samotnou Sýrii.
Liga arabských států odsoudila návrh prezidenta Miloše Zemana, aby se česká ambasáda v Izraeli přestěhovala z Tel Avivu do Jeruzaléma. Jedná se podle ní o porušení mezinárodních rezolucí i práv Palestinců. Společný orgán 22 arabských zemí by chtěl českou diplomacii také upozornit na nebezpečnost podobných výroků.
Prezident Miloš Zeman navrhuje, aby Česko přesunulo svou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Hned to vzbudilo vlnu nevole. Prezident je teď na návštěvě Izraele.
Na slova prezidenta Miloše Zemana se už snáší i kritika Ligy arabských států. Kanceláři generálního tajemníka ligy se nelíbí jeho výroky o přemístění velvyslanectví České republiky v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Právě takový návrh český prezident několikrát v poslední době zopakoval.
Liga arabských států vyjádřila podporu ruskému plánu na mezinárodní kontrolu syrských chemických zbraní. V Káhiře to řekl novinářům generální tajemník ligy Nabíl al-Arabí. Arabské země už dříve režim Bašára Asada za použití chemických zbraní odsoudily, zároveň ale nesouhlasily se zahraniční vojenskou intervencí v Sýrii.
Liga arabských států na mimořádném setkání v Káhiře jednoznačně podpořila Palestince v jejich boji proti Izraeli. Bombardování cílů v pásmu Gazy označila za izraelskou agresi. Zároveň vyzvala k pokračování snah o příměří. Podle egyptského prezidenta Mursího je taková dohoda na dohled, nic ale zatím není jisté.
Krvavá krize v Sýrii pokračuje už 16. měsíc a zahynulo v ní nejméně 15 tisíc lidí. Mezinárodní společenství ale stále nenašlo prostředky a sílu, jak občanskou válku zastavit. Světové mocnosti více či méně skrytě podporují znepřátelené strany konfliktu, podobně rozklížená a bezradná je také Liga arabských států.
Syrskou opozici dál rozkládají vnitřní spory o politické směřování, moc a peníze. Už na zítra chystala Liga arabských států konferenci, kde se měli odpůrci syrského režimu sjednotit pod centrálním vedením. Nakonec se ale káhirská jednání odsouvají, a to na žádost některých syrských frakcí.
S tříhodinovým zpožděním začala v Bagdádu mezinárodní konference Ligy arabských států. Předznamenalo ji několik výbuchů v takzvané Zelené zóně, poblíž místa konání. Účast státníků moc hojná není, přijeli zástupci devíti zemí z 22. A přitom se má mluvit o Sýrii.