Izraelský premiér Benjamin Netanjahu rozpustil válečný kabinet, ze kterého odešel opoziční politik a bývalý náčelník generálního štábu Beny Gantz. Zároveň sílí tlak na předčasné volby.
Navzdory tomu, že se veřejná prostranství plní demonstranty, vládní nacionalisté upevňují své plány na trvalou okupaci Pásma Gazy, píše izraelský list Haaretz.
Zpravodajský portál The Times of Israel hovoří o Ben Gvirovi jako o nebezpečném provokatérovi. Je vykreslován jako populista hrající na strach a nenávist vůči Arabům.
„Začínal jako liberál, ale v posledních několika letech se proměnil a stal se typickým populistickým politikem, který hledá vnitřního nepřítele a společnost spíše rozděluje,“ upozorňuje analytička.
Likud má zatím 31 ze 120 mandátů a se spojenci by mohl dát nyní dohromady pohodlnou parlamentní většinu až 65 hlasů, píše deník Haarec. Na druhém místě je zatím strana Ješ Atid premiéra Jaira Lapida.
Bennettova vláda oznámila, že chce rozpustit Kneset. Široká koalice pravicových, levicových i arabských stran vládla rok. S odchodem některých poslanců ale v poslední době ztratila v Knesetu většinu.
Na videonahrávce uvedl, že je pro něj nepřijatelné prohlášení o „mravní zavrženíhodnosti“, které dohoda vyžaduje – protože nemá v úmyslu odejít z politiky.
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu občas působil, jako kdyby nikdy nehodlal odejít. Novináři zas už několikrát ohlašovali jeho konec. Nad premiérovými kroky ze zamýšlí komentátor Jan Fingerland.
„Co ale mají naše země společné, to je velká historická zátěž, kterou musely překonat. Obě naše země vznikly na základech zhroucených totalitních režimů,“ uvedl pro Plus spisovatel Jossi Klein Halevi.
Benjamin Netanjahu, jemuž se vládu sestavit nepodařilo, se nedokáže smířit s tím, že po dvanácti nepřerušovaných letech už Izrael nepovede, a dělá všechno možné, aby vznik nového kabinetu znemožnil.
„Pro všechny to bude koalice kompromisů. Netanjahuova hlavní role bude kopat do vlády, především do pravicových stran,“ říká pro iROZHLAS.cz odbornice na Izrael Irena Kalhousová. Co od vlády čekat?
Budoucí izraelský premiér Naftali Bennett dostal policejní ochranu. Uvádí to deník Zman Jisrael s tím, že Benetovi vyhrožují pravicoví aktivisté a stoupenci současného premiéra Benjamina Netanjahua.
Server Ynet popsal vznikající koalici jako směsici stran nejrůznější ideologické orientace, které spojuje zejména touha poslat Netanjahua, jenž byl premiérem 12 let v řadě, do opozičních lavic.
Lapid se dohodl na rotačním principu na postu premiéra s Naftalim Bennettem, který stojí v čele pravicové strany Jamina. Jako první má vládu vést Bennett, v roce 2023 ho má vystřídat Lapid.
Koaliční vláda Bennetta a Lapida by potřebovala i hlasy strany arabských Izraelců, kterou vede Mansúr Abbás. Ten ve čtvrtek uvedl, že o vládě nebude jednat, dokud židovsko-arabské násilnosti neskončí.
Vláda „bloku změny“ je už v obrysech na světě, protože složitá jednání probíhají řadu týdnů. Kromě Lapidovy středopravé strany by v ní měla zasednout třeba Nová pravice Naftaliho Bennetta.
Úterní parlamentní volby byly čtvrté za dva roky a jsou označovány za referendum o premiérovi Netanjahuovi. Ten v předvolební kampani vyzdvihoval především úspěšné očkování v Izraeli.
O půlnoci vypršela lhůta pro schválení státního rozpočtu. Křehká koalice premiéra Benjamina Netanjahua a střídajícího premiéra Bennyho Gance se na něm nedokázala shodnout.
Rijád však zatím normalizaci vztahů s Izraelem odmítá a uvádí, že nejprve je potřeba zaměřit se na palestinské snahy o vytvoření samostatného státu. Obě strany ale sbližují obavy z Íránu.
Netanjahu není podle Kalhousové schopný potřetí za sebou obhájit křeslo premiéra. Navíc sám čelí trestnímu stíhání za zneužívání pravomocí v roli ministra pro média.
Potřetí během necelého roku jdou Izraelci k parlamentním volbám. A znovu je hlavním tématem osud Benjamina Netanjahua. Mnozí Izraelci v něm vidí ohrožení své dlouho trvající demokracie.
Nejdéle sloužící izraelský premiér Benjamin Netanjahu povede Likud do dalších předčasných voleb, které Izrael čekají v březnu. Vítězství je pro něj důležité, protože čelí obviněním z korupce.
Po vypršení lhůty na vybrání nového premiéra byl parlament automaticky rozpuštěn, mimořádné volby, od letošního dubna už třetí, se tak budou konat v březnu 2020.
„Pokud Netanjahu neodejde ze hry, tak se čeká, že přijdou třetí volby. To je bezprecedentní záležitost – troje volby po sobě a dosud nebyla sestavena vláda,“ říká Břetislav Tureček.
V historii Izraele je to poprvé, co bude muset úřadující předseda vlády čelit obvinění z korupce. Obvinění se týkají tří na sobě nezávislých případů, v nichž jde třeba o ovlivňování vlastníků médií.
Izrael čeká na svou vládu a jméno příštího premiéra. Přesto, anebo právě proto se nejvíce mluví o tom dosavadním. Až do okamžiku, kdy svůj boj o záchranu prohraje.
Ve společném prohlášení zástupci Likudu a uskupení Modrá a bílá uvedli, že rozhovory o koaliční vládě budou zahájeny v úterý. Rivlinův úřad označil setkání za „významný krok kupředu“.