Tlak na slučování paralympijských kategorií omezuje počet rozdaných medailí
Tečku za paralympiádou v Londýně udělali ve středu čeští sportovci v Lichtenštejnském paláci, kde se s nimi setkal premiér Petr Nečas, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci České republiky.
Češi vybojovali na Hrách jednu zlatou, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile, což je vzhledem k obrovsky silné konkurenci výborný výsledek.
Ona možná medailové srovnání ve srovnání s Pekingem nevyznívá dobře – jedenáct londýnských ku sedmadvaceti pekingským, ale i podle slov vedoucího české paralympijské výpravy Romana Sudy se porovnává neporovnatelné.
S vedoucím české paralympijsé výpravy v Londýně Romanem Sudou mluvila Tereza Jelínková
„Aspektů, proč těch medailí není tolik jako v Pekingu je několik. Jednak je to slučování v kategoriích, například v atletice. Samozřejmě i to, že státy jako Velká Británie, Čína, Ukrajina, Rusko, kde je masivní podpora toho sportu, a kde mají profesionalizaci v paralympismu. Potom jsou ty jejich výkony pro nás nesrovnatelné,“ říká Roman Suda.
„Jednak je to širší mediální podpora, kdy se o tom sportu v České republice skoro nic neví. Pouze jednou za čtyři roky se objeví zprávy o paralympiádě. Těžko se shánějí sponzoři, partneři, ti sportovci jsou v určité době bráni jako hrdinové, ale má to opravdu jepičí život a potom se ti lidé někde v tichosti připravují sami,“ vysvětluje Suda.
O Londýnu se mluví jako o přelomové paralympiádě. „Po Pekingu byly jasné zprávy od organizátorů z Londýna, že to nebude tak pompézní, jako v Číně, nicméně co se týče samotné akce, tak to v nás nechalo mnohem hlubší vzpomínky. Paralympijští sportovci byli na ulicích za hvězdy a to se zatím ještě nikde nepovedlo,“ potvrzuje Roman Suda.
Hodně se mluví o slučování kategorií. Někteří sportovci byli přeřazeni v rámci jednoho sportu do jiných kategorií, kde závodili s méně hendikepovanými sportovci a to jim zamezilo ve větším úspěchu.
„O tom se určitě hovořit bude, jak na půdě Mezinárodního paralympijského výboru, tak v jednotlivých mezinárodních federacích. Nicméně je tlak na slučování kategorií, aby docházelo k méně medailovým ceremoniálům, aby to, jak oni říkají, bylo transparentnější pro toho nezasvěceného diváka,“ dodává Roman Suda.