Tlak na slučování paralympijských kategorií omezuje počet rozdaných medailí

Tečku za paralympiádou v Londýně udělali ve středu čeští sportovci v Lichtenštejnském paláci, kde se s nimi setkal premiér Petr Nečas, aby jim poděkoval za skvělou reprezentaci České republiky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklističtí medailisté z paralympiády: zleva Jiří Bouška, Tereza Diepoldová, Jiří Ježek

Cyklističtí medailisté z paralympiády: zleva Jiří Bouška, Tereza Diepoldová, Jiří Ježek | Foto: Tereza Jelínková

Češi vybojovali na Hrách jednu zlatou, šest stříbrných a čtyři bronzové medaile, což je vzhledem k obrovsky silné konkurenci výborný výsledek.

Ona možná medailové srovnání ve srovnání s Pekingem nevyznívá dobře – jedenáct londýnských ku sedmadvaceti pekingským, ale i podle slov vedoucího české paralympijské výpravy Romana Sudy se porovnává neporovnatelné.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vedoucím české paralympijsé výpravy v Londýně Romanem Sudou mluvila Tereza Jelínková

„Aspektů, proč těch medailí není tolik jako v Pekingu je několik. Jednak je to slučování v kategoriích, například v atletice. Samozřejmě i to, že státy jako Velká Británie, Čína, Ukrajina, Rusko, kde je masivní podpora toho sportu, a kde mají profesionalizaci v paralympismu. Potom jsou ty jejich výkony pro nás nesrovnatelné,“ říká Roman Suda.

„Jednak je to širší mediální podpora, kdy se o tom sportu v České republice skoro nic neví. Pouze jednou za čtyři roky se objeví zprávy o paralympiádě. Těžko se shánějí sponzoři, partneři, ti sportovci jsou v určité době bráni jako hrdinové, ale má to opravdu jepičí život a potom se ti lidé někde v tichosti připravují sami,“ vysvětluje Suda.

O Londýnu se mluví jako o přelomové paralympiádě. „Po Pekingu byly jasné zprávy od organizátorů z Londýna, že to nebude tak pompézní, jako v Číně, nicméně co se týče samotné akce, tak to v nás nechalo mnohem hlubší vzpomínky. Paralympijští sportovci byli na ulicích za hvězdy a to se zatím ještě nikde nepovedlo,“ potvrzuje Roman Suda.

Hodně se mluví o slučování kategorií. Někteří sportovci byli přeřazeni v rámci jednoho sportu do jiných kategorií, kde závodili s méně hendikepovanými sportovci a to jim zamezilo ve větším úspěchu.

„O tom se určitě hovořit bude, jak na půdě Mezinárodního paralympijského výboru, tak v jednotlivých mezinárodních federacích. Nicméně je tlak na slučování kategorií, aby docházelo k méně medailovým ceremoniálům, aby to, jak oni říkají, bylo transparentnější pro toho nezasvěceného diváka,“ dodává Roman Suda.

Tereza Jelínková, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme