Nezastavovat v úzkých, nepřehledných místech, při opětovném rozjezdu se pak rozhlédnout vzhůru, zdůrazňuje z lyžařského desatera lektor na startu nové sezony.
Konec lyžařské sezony komplikuje teplé počasí napříč republikou. Lanovky a vleky nejedou například v Beskydech a v západní části Šumavy. Lyžaři se tak soustřeďují do skiareálů, které ještě fungují.
„Je to zhruba 14 dní, co začalo pořádně mrznout, přidalo se i přírodní sněžení. Takže podmínky se rapidně vylepšily a teď už fungují celé naše hory,“ láká Libor Knot.
Pokud se milovníci sněhu chystají na lyže do Krkonoš, měli by si nejdříve ověřit, že areál je v provozu. Kvůli oblevě totiž některá horská střediska uzavírají sjezdovky.
Přibylo rodičů, kteří dětem nedokážou zaplatit školní lyžařský výcvik. Někde pojede na hory výrazně méně dětí, jinde stavy doplní žáky z jiných tříd, a jsou i školy, které pobyty zrušily úplně.
Ski areály tíží zvedání cen energií. Řada z nich řeší to, jak při aktuálních cenách bude zasněžovat. Některé zvednou ceny jízdného, jiné budou čekat na zastropování cen nebo přijatelné počasí.
„Loni jsme měli cenu za kilowatthodinu asi 1,20 koruny. Letos jsme museli podepsat spot, to znamená, že nárůst je více než dvacetinásobný,“ říká Karel Klapač z Harusova kopce.
Lyžaři ale musí počítat s tím, že se budou muset prokázat dokumentem o bezinfekčnosti. Zákazníci se teď také častěji ptají na tzv. covidové pojištění a případné vrácení peněz za zrušený zájezd.
V Itálii bude nadále platit čtyřstupňový systém označování epidemického rizika. V nejpostiženějších červených regionech jsou uzavřené restaurace, bary, většina obchodů a nově i všechny školy.
Měl to být týden, kdy budou rolby opět upravovat svahy v Lombardii. Jenže otevírání skiareálů pro veřejnost se nekoná. A to ani v regionu Benátsko, jak ještě před pár dny slibovala italská vláda.
Skiareály mohly v nové zimní sezoně zatím fungovat jen mezi 18. a 26. prosincem. Ztráta kvůli uzavření činí do 10. ledna podle Asociace horských středisek jednu až 1,2 miliardy korun.
Zatímco na Slovensku a ve Švýcarsku areály sezonu zahájí, v Německu a na jihu Evropy budou zavřené minimálně do 7. ledna. Rakouská střediska se vzhledem k opatřením otevřou jen pro lokální lyžaře.
Otevřené zůstanou jen prodejny nabízející zboží k zajištění základních životních potřeb. Od pondělí pak budou muset mít negativní test i klienti hotelů a návštěvníci lyžařských středisek.
V pondělí měla vláda upřesnit, od kdy a za jakých podmínek budou skiareály v provozu. V Evropě se v posledních týdnech o jejich provozu bouřlivě diskutuje.
V Česku je podle Babiše jiná situace než v Rakousku, kde jsou zavřené hotely. „U nás jsou v rámci protiepidemického systému PES otevřené. Když tam lidi budou, chceme jim umožnit, aby lyžovali,“ uvedl.
23:52
Praha||Alžběta Švarcová|Společnost|Dvacet minut Radiožurnálu
Fronty na vleky by měly být dělené do koridorů, aby nevznikaly chumly. „Bude to chtít i odpovídající disciplínu ze strany zákazníků,“ říká ředitel Asociace horských středisek Libor Knot.
„Pokud Itálie lyžařská střediska uzavře a ta v Rakousku, Slovinsku nebo Francii zůstanou otevřená, pak se všechno sesype,“ uvedl guvernér benátského regionu.
Protiepidemický systém PES nespecifikuje hygienická opatření pro provozování lyžařských středisek a lyžování. Stále proto není jasné, jak bude letošní sezona vypadat.
Krásná zima naplno odhalila jednu slabost Orlických hor - chybí tam parkoviště. Nejen ta v lyžařských centrech, ale nedostatek je i odstavných ploch pro běžkaře. Nejhorší je situace o víkendech. Kvůli stojícím autům se prakticky nedá projet lyžařským střediskem v Deštném a beznadějně plná jsou od rána i parkoviště na hřebeni hor.
I když je zatím na většině sjezdovek v Rakousku přinejlepším jenom dekorativní sněhový poprašek, o víkendu tam odstartovala zimní sezona. Tradičně první závod světového poháru v alpském lyžování hostí tyrolský Sölden. A právě v Tyrolsku se cena jednodenního skipasu vůbec poprvé v historii přehoupla přes hranici 50 eur.
Ještě před pár dny chodili po krkonošském Harrachově turisté v krátkých rukávech. Dnes už raději oblékli zimní bundy a čepice, protože tam po ránu hodně mrzne. Tamní horská služba a také skiareál proto rychle dokončují přípravy na nadcházející lyžařskou sezonu.
První lyžařské areály už oznámily ceny na letošní zimní sezonu. Provozovatelé vleků budou v mnoha případech zdražovat. Jedním z prvních skiareálů, který informoval o nových cenách, je Špindlerův Mlýn. Letos tam bude lyžování o sto korun dražší než v minulé sezoně.
Sníh se zatím objevuje pomálu. Na tento letos vzácný úkaz se můžete podívat jen do některých horských středisek. Kdo si chce pořádně zalyžovat, bude muset nejspíš vyrazit do ciziny.
Na Černé hoře se rozjely první vleky v Krkonoších. Zimní sezona tam na dvou sjezdovkách začala úderem půl deváté. První jízdu na svazích si nadšenci užili už včera také na Božím Daru v Krušných horách.
Zatímco v nížinách byla v sobotu mlha a nepříznivé počasí, v krkonošském Harrachově se radovali ze slunce a azurového nebe. Na slavnostní zahájení lyžařské sezóny tam přijely tisíce lidí. Při jízdě na červené sjezdovce jim hrála muzika, mohli si dát zdarma krkonošské kyselo nebo lívanečky s polevou z lesních plodů a tvarohem.