Lyžařská střediska v Česku bojují s nedostatkem sněhu. Lepší situace je v Alpách
Sníh se zatím objevuje pomálu. Na tento letos vzácný úkaz se můžete podívat jen do některých horských středisek. Kdo si chce pořádně zalyžovat, bude muset nejspíš vyrazit do ciziny.
V Krkonoších je nyní od 20 do 40 centimetrů sněhu. Jezdí se na Černé hoře, Medvědíně a Horních Mísečkách, v Malé Úpě, Svatém Petru nebo Mladých Bukách.
Na Šumavě mají na Kvildě od 20 do 60 centimetrů sněhu, vleky jsou v provozu také na Špičáku, Zadově nebo Hochfichtu. Sníh je technický, stejně jako na Klínovci, Ještědu, v Říčkách v Orlických horách nebo na Bílé v Beskydech a v Branné v Jeseníkách, kde jezdí také areál Vaňkův kopec položený jen 404 metrů nad mořem.
„Máme v provozu velkou sjezdovku, dětské lanko, na sjezdovce leží zhruba 30 centimetrů sněhu. Sníh je ale technický,“ říká vedoucí areálu Václav Kurka.
V Alpách je sněhu dost
Na Slovensku má Chopok od 20 do 50 centimetrů sněhu. 10 až 20 cm hlásí Donovaly. Ve Vysokých Tatrách se lyžuje na Štrbském Plese, Jasné nebo v Tatranské Lomnici, říká Petr ze zákaznické linky provozovatele tatranských skiareálu:
„Tady v Tatranské Lomnici jsou podmínky dobré, je zde 30 až 40 centimetrů sněhu. Něco málo je nasněžené, ale většinou jde o umělý sníh.“
Nový sníh připadl v Norsku. Ve středisku Stranda je to jen za dnešek 30 cm nového sněhu. Včera sněžilo méně, přibylo jen pět centimetrů. Nový sníh hlásí i jiná norská střediska, ale na sever Evropy je to pro české lyžaře trochu daleko.
Bližší jsou pro ně Alpy. Zermatt má 175 cm sněhu, je tam polojasno a minus 3 stupně Celsia. V Kaprunu polojasno s přeháňkami, teplota tři nad nulou a 170 cm sněhu. Stejné počasí je v Bad Gasteinu, kde mají 85 cm sněhu a minus 6 stupňů. A přes metr pokrývky je v Livignu. Nejvíc sněhu je podle portálu Schneeradar.de v Passo Tonale, a to tři a půl metru.